Manewry Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Utworzono dnia 10.01.2018

01.12.2017 roku Obwód Warmińsko – Mazurski HOPR przygotował dla harcerzy i instruktorów z Okręgu Pomorskiego ZHR inscenizację wypadku na parkingu w Gietrzwałdzie. Zdarzenie miało miejsce ok. godziny 23. Wg scenariusza nietrzeźwy kierowca wjechał w grupę młodzieży, przewoził 4 osoby w samochodzie oraz jedną w bagażniku. Najmłodsza dziewczynka (którą grała nasza harcerka Julia) nie miała zapiętych pasów. Grupka młodzieży szła na imprezę do pobliskiego GOK – u.
Harcerze z Pomorza nie mięli pojęcia, że wypadek, na który „najechali” był w całości wyreżyserowany. Musieli oni zmierzyć się z różnymi stanami poszkodowanych, wezwać karetkę, policję oraz straż. Zrobili to wzorowo. Mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli uczestniczyć w prawdziwym wypadku, lecz musimy być na to przygotowani. Harcerze z Pomorza wykazali się pełnym profesjonalizmem, zachowali zimną krew, nie panikowali.
Takie manewry uczą nas wszystkich – nie tylko udzielających pomocy, ale i pozorantów – schematów działania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Tylko ćwiczenia, wiedza, którą zdobywamy na kursach pozwoli nam być pewnymi swoich zachowań.

Dziękujemy wszystkim za udział.

Manewry

Utworzono dnia 10.01.2018, 19:02