Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Waplewie

Indywidualna Terapia Pedagogiczna

Utworzono dnia 06.02.2020

Nadrzędnym, najważniejszym celem zajęć „Terapii  pedagogicznej”, prowadzonych przez cały rok 2019, w ramach projektu unijnego „Akademia nowoczesnych szkół gminy Olsztynek”, było stymulowanie wszechstronnego rozwoju uczennicy – fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego, w celu podnoszenia efektywności uczenia się i umożliwienia jej  zdobycia wiedzy i umiejętności adekwatnych do jej potrzeb i możliwości, które w przyszłości przyczynią się do  samodzielnego i niezależnego funkcjonowania w społeczeństwie.

W procesie wyrównywania szans edukacyjnych i korygowania funkcji zaburzonych oraz kompensowania dysharmonii rozwojowych, wyróżnić można również m.in.: wzmacnianie pozytywne dziecka, dodawanie wiary we własne możliwości, wyrabianie odpowiedniego podejścia do obowiązków szkolnych, syntetyczności i odpowiedniej motywacji do pracy, jak też ułatwianie opanowania materiału przewidzianego na danym etapie edukacyjnym.

Realizowane treści były indywidualnie dobrane i określone w programie zajęć, zgodnie
z zaleceniami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz możliwościami i potrzebami dziewczynki rozpoznanymi na podstawie obserwacji, konsultacji z rodzicami, nauczycielami i specjalistami pracującymi z Wiktorią oraz analizy dokumentacji.

Zajęcia miały na celu maksymalne usprawnianie, rozwijanie i dynamizowanie rozwoju dziecka. Istotne było przygotowanie dziewczynki do samokształcenia poprzez umiejętne pozyskiwanie i opracowywanie informacji pochodzących z różnych źródeł, pobudzenie wyobraźni i kreatywności, poszerzenie wiedzy w zakresie efektywnego uczenia się, ćwiczenie krytycznej selekcji informacji, rozwijanie umiejętności samodzielnego formułowania wniosków i wyrażania opinii w oparciu o dostarczone informacje i posiadaną wiedzę, budowanie poczucia własnej wartości i motywacji do uczenia się, wspieranie w rozpoznawaniu własnych predyspozycji oraz pomoc w odkryciu zasobów uczennicy, usprawnianie procesów poznawczych. oraz kształtowanie kompetencji inter- i intrapersonalnych oraz wspieranie rozwoju zainteresowań.

Założeniem tych zajęć było również wspieranie dziecka poprzez wzmacnianie jego mocnych stron. Obszarem do pracy nie były tylko deficyty czy nieprawidłowości, ale również najmniej uszkodzone funkcje i umiejętności. Zajęciasłużyły ich rozwijaniu i wzmacnianiu, a także nabyciu umiejętności wykorzystywania ich przy kompensowaniu braków, w celu podnoszenia szans na osiąganie przez uczennicę wyższych wyników edukacyjnych oraz doskonalenia jej możliwości.

Zajęcia prowadzone były z wykorzystaniem różnorodnych metod, technik oraz narzędzi, w tym technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).

 

Marta Kuca

 

Indywidualna Terapia Pedagogiczna

Utworzono dnia 06.02.2020, 20:25