Programowanie dla klas I-III

Utworzono dnia 20.02.2020

„Akademia nowoczesnych szkół Gminy Olsztynek” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020

(nr wniosku RPWM.02.02.01-28-0148/17)

Programowanie dla klas I-III

Dzięki temu, że projekt „Akademia nowoczesnych szkół Gminy Olsztynek” został przedłużony, od stycznia do marca dwie grupy uczniów z klas I-III rozpoczęły przygodę z coraz bardziej popularnym programowaniem.
            W dzisiejszym cyfrowym świecie nauka programowania jest tak samo istotna jak nauka czytania, czy matematyki. Rozwija ona nie tylko umiejętności cyfrowe, dające lepszy start w przyszłość, ale – co ważniejsze – stymuluje rozwój logicznego myślenia.
            Uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli zajęcia od nauki kodowania, korzystali z elektronicznego urządzenia Makey Makey, które pozwoliło stworzyć m.in. pianino z bananów. Poznali również zawód programisty, funkcje inteligentnego domu oraz zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Podczas kolejnych zajęć dzieci zapoznały się z robotem, nagrywały dźwięki, sterowały nim i próbowały programować jego czynności. Uczyły się również przy pomocy aplikacji Lightbot Hour, Coding For Kids i Scottie Go! Realizowany program obejmuje m.in. realizację zajęć dotyczących programowania wg. Projektu Uniwersytetu Dzieci pt. „Technologie z klasą. Jak porozumiewają się roboty?”. Założeniem prowadzonych zajęć jest m.in. wprowadzenie małych dzieci w cyfrowy świat oraz wzmocnienie ich wiary we własne siły i umiejętności informatyczne. Udział w zajęciach z pewnością rozwinie również kompetencje społeczne uczniów, takie jak współpraca i praca zespołowa, rozbudzi ciekawość i kreatywność dzieci oraz zaangażuje je do działania.

Hanna Cieśla

Programowanie w kl. I-III