Tłusty czwartek

Utworzono dnia 13.02.2018

Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek, a Bartkowa uwierzyła, pysznych pączków nasmażyła.”

Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu. Jest to święto zwyczajowe ruchome, gdyż zależy od daty świąt wielkanocnych.
Dlaczego tłusty czwartek ma takie znaczenie dla katolików?  Związane jest to ze świętowaniem ostatniego tygodnia karnawału, gdyż w tym dniu można odstąpić od zakazu nieumiarkowanego jedzenia. Współcześnie zostało ono sprowadzone głównie do wątków kulinarnych i estetycznych, jednakże trzeba pamiętać, jakie są jego źródła i podstawowe znaczenie.
Tłusty Czwartek, podobnie jak większość tradycyjnych i ludowych świąt, wiąże się z kalendarzem religijnym. Jednak jego obchody mają charakter  świecki, o czym świadczą m.in. stosy pączków i faworków zjadanych tego dnia przez wszystkich.
Tradycja jedzenia pączków na słodko pojawiła się w Polsce w XVI wieku. Dawniej przygotowując te słodkie drożdżowe bułeczki, do środka niektórych wkładano orzechy i migdały. Osoba, która trafiła akurat na pączek z
„niespodzianką”, miała cieszyć się szczęściem przez całe życie. Kolejny przesąd głosił, że ten, kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, będzie skazany na niepowodzenia w przyszłości.
Żeby tradycji stało się zadość, 8 lutego, Samorząd Uczniowski zadbał o to, aby w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Waplewie panowało szczęście i zasponsorował pączki, z pieniędzy zebranych w czasie kiermaszu ciast, który odbył w dniu Choinki Szkolnej.

Dzięki temu cała społeczność szkolna delektowała się pysznymi pączkami.

Miło nam było usłyszeć wiele ciepłych słów od naszych rówieśników.

Ta niespodzianka bardzo się im spodobała.

Postaramy się podtrzymać tradycję także w przyszłym roku

Tłusty czwartek

Utworzono dnia 13.02.2018, 15:16