Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Waplewie

Porady psychologa

Utworzono dnia 31.03.2020

Drodzy rodzice

       Wasze dzieci mogą  różnie  przeżywać trwający obecnie trudny okres. Część odczuwa silny lęk, a część  – przeciwnie, cieszy się, że ma wolne od szkoły. Rolą dorosłych jest pomoc dzieciom w  uporządkowaniu w ich głowach  tego co się obecnie dzieje. Najważniejsze aby  zadbać o ich poczucie bezpieczeństwa.
      Często dzieci – zwłaszcza młodsze – mają trudności z nazwaniem swoich emocji. Nawet jeśli nie do końca rozumieją sytuację, mogą odczuwać lęk. Nadmiar informacji, zmieniony rytmu dnia, niepokój dorosłych może wpływać na ich samopoczucie i zachowanie. Należy czujnie je obserwować.  Dobrze jest zachęcić dzieci do tego, by podzieliły się swoimi przemyśleniami, pomóc w wyrażaniu uczuć. Wystarczy być przy dziecku starając się je wysłuchać, zrozumieć oraz wesprzeć. W oswojeniu z sytuacją pomocne mogą okazać się bajki terapeutyczne.

http://bajka-o-koronawirusie.pdf  

http://dzieci-koronawirus-poradnik-bajka.pdf

     Podstawą poczucia bezpieczeństwa u dzieci jest właśnie rozmowa z dorosłym- to już pomaga obniżyć ich stres. Należy odpowiadać w sposób spokojny i przemyślany, z którego wynika, że dorosły wie co się dzieje i panuje nad sytuacją. Najważniejszą zasadą jest mówienie dzieciom prawdy. Co mówić?
    Najlepiej odpowiadać na pytania dzieci adekwatnie do ich wieku, czyli informacje najlepiej  dostosować  do tego ile mają lat. Im dziecko starsze, tym nasze odpowiedzi mogą być bardziej szczegółowe i dokładniejsze. Jeżeli istnieje obawa, że dana informacja jest za trudna dla dziecka, to można  odpowiedzieć bardziej ogólnikowo. Można powiedzieć że jest choroba, którą można się zarazić, jednak czas  spędzony  w domu obniża ryzyko zakażenia się.  Jednak statystyki lepiej zachować dla siebie. 
    W przypadku dzieci w wieku szkolnym  w miarę stały plan dnia może się okazać bardzo pomocny  w zadbaniu o ich poczucie bezpieczeństwa. Ramy, plany i rytuały redukują stres i niepokój, szczególnie w sytuacji dużej zmiany. W związku z tym warto: usiąść razem z dziećmi i ustalić plan zajęć na każdy dzień tygodnia, zarezerwować czas na wspólne posiłki, naukę i pracę, obowiązki domowe, odpoczynek (w tym odpowiednią ilość snu), aktywność fizyczną (wysiłek fizyczny redukuje stres, wzmacnia system odpornościowy)  i na bycie razem (gry, zabawę, oglądanie filmu), najlepiej przedpołudniowe godziny (kiedy mózg jest wypoczęty) przeznaczyć na  naukę, zacząć od rzeczy wymagających, potem przejść do nieco łatwiejszych; pamiętać należy o kilku-kilkunastominutowych przerwach w nauce - w klasach I-III co 20 minut, w starszych co 45 minut, smartfony wtedy odłożyć na bok i zapewnić ciszę, być w kontakcie z nauczycielami, rozmawiać i brać aktywny udział w wypracowywaniu nowych sposobów na naukę po to by nie dopuścić do przeciążenia dzieci zdalną nauką. Dla dobrostanu dzieci potrzeba zarówno obowiązków, wymagań, nauki, jak i odpoczynku, realizacji zainteresowań, czasu na zabawę i przyjemności, kontaktów z rówieśnikami oraz bliskości z rodzicami. 
   Zadbajcie Państwo o to by koronawirus nie stał się jedynym tematem rozmów w domu. Wyznaczcie godzinę, kiedy wyłączycie radio i telewizor oraz odciągniecie dzieci od Internetu. Zagrajcie w grę planszową. Młodszym poczytajcie książki, zbudujcie wieżę z klocków itp. Ciągłe słuchanie doniesień medialnych  nie pomaga w zachowaniu spokoju – ani dzieciom, ani dorosłym.

      Życzę wszystkim dużo cierpliwości, spokoju oraz zdrowia. W razie potrzeby zapraszam Państwa oraz uczniów do kontaktu ze mną za pośrednictwem Librusa.  Do zobaczenia!
                                                                                         
                                               

        Psycholog Magdalena Archacka