Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Waplewie

Edukacja na odległość

Utworzono dnia 27.03.2020

Edukacja na odległość

      Kształcenie niestacjonarne, w trakcie którego brak jest bezpośrednich kontaktów uczniów z nauczycielami, nazywane jest powszechnie kształceniem na odległość (inaczej kształceniem zdalnym).

Cechą charakterystyczną kształcenia na odległość jest to, że uczniowie oddzieleni są od nauczycieli, ale wciąż pracują pod ich nadzorem i na opracowanych przez nich materiałach, które dystrybuowane są przez łączącą obie strony instytucję edukacyjną. Podstawą nauczania na odległość jest więc indywidualne kształcenie się ucznia poza terenem szkoły, ale pod bezpośrednim nadzorem nauczyciela.
     Edukacja na odległość nazywana jest również edukacją korespondencyjną, edukacją zdalną, teleedukacją, czy e-learningiem.
Kształcenie korespondencyjne polega na regularnym przesyłaniu przy pomocy poczty materiałów pisanych i drukowanych pomiędzy szkołą a uczniem. Oprócz materiałów drukowanych uczniowi mogą być przesyłane również materiały audio i video, a nawet całe zestawy laboratoryjne do realizacji ćwiczeń praktycznych. Uczestnik kształcenia otrzymuje systematycznie materiały, najczęściej zawierające teksty drukowane z materiałem do samodzielnego wykonania, instrukcję metodyczną uczenia się oraz arkusz z pytaniami kontrolnymi i zadaniami domowymi. Po zapoznaniu się z materiałem danej lekcji, uczeń powinien wykonać zadania i odesłać je do nauczyciela, które są przez niego starannie sprawdzane, oceniane, a wszystkie błędy szczegółowo opisywane. Na koniec nauczyciel udziela uczniowi informacji zwrotnej.
E-learning polega na zapoznawaniu się ze zgromadzonymi na serwerze internetowym  materiałami tekstowymi i multimedialnymi, rozwiązywaniu quizów i odpowiadanie na pytania testowe, braniu udział w głosowaniach, przesyłaniu wykonanych prac kontrolnych, dyskutowaniu na tematy zgłoszone na forach dyskusyjnych, kontaktowaniu się z nauczycielami i innymi uczniami przy pomocy poczty elektronicznej, chatów oraz audio- i wideokonferencji.
M-learning to kształcenie realizowane z użyciem specyficznych, mobilnych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych sieci bezprzewodowych. Jest to najbardziej elastyczny sposób kształcenia, gdyż umożliwia uczestnikom aktywność praktycznie przez cały dzień poprzez wykorzystywanie ich urządzeń mobilnych.
Cechą edukacji zdalnej opartej na nowoczesnych technologiach jest rozdzielność miejsca przebywania nauczyciela i ucznia oraz możliwość nauczania w tym samym czasie (kształcenie synchronicznie) lub różnym czasie (kształcenie asynchronicznie).
Kształcenie asynchroniczne wymaga przesłania lub zgromadzenia na serwerze materiałów dydaktycznych, z których uczeń może korzystać w dowolnym czasie. Ten sposób kształcenia nie wymaga dużych nakładów, jest bardzo elastyczny, daje czas na przemyślenia i refleksje, ale brak jest tu sprzężenia zwrotnego w relacji uczeń-nauczyciel.
 
Kształcenie synchroniczne wymaga zastosowania środków komunikacji dwustronnej i skoordynowania procesu nauczania i uczenia się w czasie. Dzięki temu zyskujemy możliwość pełnej interakcji, prowadzenia rozmów i dyskusji, pracy zespołowej, przekazywania informacji na bieżąco, motywowania oraz monitorowania, co wpływa zdecydowanie mobilizująco na pracę uczniów.
Dzięki współczesnym systemom kształcenia zdalnego, mamy możliwość korzystania zarówno z narzędzi asynchronicznych, jak i z synchronicznych.