Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Utworzono dnia 11.03.2022

Miło nam poinformować, że nasza szkoła i przedszkole  otrzymają dofinansowanie na realizację Priorytetu 3  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0  na lata 2021-2025 jest realizowany jako program finansowego wspierania organu prowadzącego szkoły  i skierowany m.in. do szkół podstawowych i przedszkoli.  Otrzymane środki finansowe w ramach Priorytetu 3 będą przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych, zakup wyposażenia do biblioteki szkolnej, realizację działań promujących czytelnictwo  (w tym finansowanie nagród dla uczniów biorących udział  w akcjach promujących czytelnictwo).

Plakat: DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA  „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Na lata 2021 – 2025” – Priorytet 3 Kierunek interwencji 3.2.   DOFINANSOWANIE 4 000 zł CAŁKOWITA WARTOŚĆ 5 000 zł Plakat: DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA  „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Na lata 2021 – 2025” – Priorytet 3 Kierunek interwencji 3.2.   DOFINANSOWANIE 2 500 zł CAŁKOWITA WARTOŚĆ 3 125 zł

Konkurs Pięknego Czytania oraz Konkurs Recytatorski

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w naszej szkole został zorganizowany Konkurs Pięknego Czytania oraz Konkurs Recytatorski.  12 maja odbył się finał konkursów, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje talenty.  Udział w finale okazał się dla nich niezwykłym przeżyciem. Wszystkim uczestnikom życzymy dalszych sukcesów!

Poniżej przedstawiamy wyniki.

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI:

Oddziały I-III:

1. miejsce: Aleksander  P. (O. I)
  2. miejsce: Liwia M. (O. I)
  3. miejsce: Jan J. (O. III)

Oddziały IV-VI:

1. miejsce: Dawid P. (O. V)
  2. miejsce: Lena K. (O. IV)
  3. miejsce: Hanna P. (O. V)

Oddziały VII-VIII:

1. miejsce Zofia W. (O. VIIIb)
  2. miejsce: Wanesa L. (O. VIIIb)

SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA:

Oddziały I-III:

1. miejsce: Aleksander P. (O. I)
  2. miejsce: Barbara K. (O. II)
  3. miejsce: Jan J. (O. III)

Oddziały IV-VIII:

1. miejsce: Nadia R. (O. VI)
  2. miejsce: Zofia R. (O. VIIIa)
  3. miejsce: Hanna P. (O. V)

23 listopada 2022r. odbyło się Pasowanie na czytelnika. Jest to oficjalne przyjęcie uczniów klasy I do grona czytelników biblioteki szkolnej.

Głównym celem tej uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów
do korzystania ze zbiorów biblioteki.
Uczniowie wspaniale zdali egzamin ze znajomości regulaminu biblioteki szkolnej oraz wiedzy o książce i bajkach. Złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą czytali i szanowali książki.
Zaproszona Dyrekcja oficjalnie  pasowała każdego ucznia na czytelnika oraz rozdała pamiątkowe dyplomy, i wyprawkę czytelniczą, przygotowaną przez Instytut Książki.

Nowi czytelnicy na zakończenie uroczystości zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany w naszej pracowni gospodarstwa domowego.

Ballady i romanse Adama Mickiewicza lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania

Rok 2022 ogłoszono rokiem romantyzmu polskiego. Z tej okazji przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego wydarzenia pod patronatem honorowym pary prezydenckiej.

Podziękowanie Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Waplewie od Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynku za udział oraz przygotowanie uczniów w ramach Narodowego Czytania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza

Prezydent RP Andrzej Duda zachęcał do współtworzenia akcji słowami:

„(…)Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie.(...)”

Dziękujemy za to, że wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Olsztynku, Szkołą Podstawową nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku, Szkołą Podstawową nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Olsztynku mogliśmy zanurzyć się na chwilę w świat poezji romantycznej.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2022

29. września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Z tej okazji w naszej szkole na zajęciach języka polskiego oraz na zajęciach czytelniczych uczniowie głośno czytali wybrane przez siebie książki. Klasa II i III przeczytała fragmenty nowo zakupionej książki „Poczet psujów polskich”. Klasa VI wybrała „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Grupy przedszkolne, natomiast wysłuchały z uwagą „Nudzimisiów”.

Uczniowie chętnie słuchali czytanych tekstów. Był to bardzo miły i rozczytany dzień. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się do akcji głośnego czytania.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2022

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.  Z tej okazji w naszej Szkole zorganizowany został Konkurs Pięknego Czytania. Uczestnicy przeczytali przygotowany przez siebie fragment ulubionej książki. Jury wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach. Poniżej przedstawiamy wyniki.

Miejsce I - Magdalena S. – Oddział I,
Miejsce II - Barbara K. – Oddział III,
Miejsce III - Lena K – Oddział III,
Wyróżnienia: Jan J. – Oddział II, Lena P. – Oddział II, Szymon G. – Oddział I.

Oddziały IV – VIII:

Miejsce I - Bartosz G. – Oddział IV,
Miejsce II - Wiktoria F. – Oddział IV,
Miejsce III - Hanna P. – Oddział IV,
Wyróżnienia: Wiktoria S. – Oddział VII, Wanesa B. – Oddział V.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

GALERIE:

Konkurs Pięknego Czytania oraz Konkurs Recytatorski

„Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”.

II Gminne Czytanie pod lipą

"Polska Wierszem Malowana"

Zajęcia biblioteczne dla przedszkolaków.

Kasztanowy Konkurs Matematyczny

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W PRZEDSZKOLU