Odkrywajmy i rozwijajmy swoje zainteresowania!

Utworzono dnia 11.03.2022

Obierając najkorzystniejszą dla siebie dalszą ścieżkę rozwoju edukacyjnego czy zawodowego, zwykle początkowo poszukujemy różnych punktów zaczepienia.
Wśród całej listy naszych zasobów (wartości, umiejętności, mocnych stron, predyspozycji itd.) znajdują się także ZAINTERESOWANIA.

Plakat z ikonami róznych zainteresowań podpisanymi w języku angielskim.

Na pytanie "Jakie masz zainteresowania?" część uczniów odpowiada "nie wiem...", natomiast część rodziców i nauczycieli mówi wprost – moje dziecko/moi uczniowie nie mają zainteresowań, nic ich nie pasjonuje.
Nie każdy umie tak od razu odpowiedzieć, czym się interesuje. Nie w każdym momencie życia też mamy coś, co możemy nazwać pasją. I to zupełnie normalne. Często jednak, mimo tego, jesteśmy w stanie znaleźć rzeczy, które robimy z różnych przyczyn i które lubimy.
Niektórzy uczniowie mają zainteresowania, których nie są świadomi, a części z nich możemy pomóc znaleźć nowe zainteresowania.
Niektórzy uczniowie wykazują się aktywnością, podejmują różne działania, jednak odpowiadając na pytanie, dlaczego decydują się na dane działanie, nie odwołują się do swoich zainteresowań, tylko - do czynników zewnętrznych: ktoś ich o coś poprosił, ktoś ich na coś zapisał, by zdobyć dodatkowe "bonusy" w szkole.
I nie ma w tym nic złego.
Zainteresowania wcale nie muszą wynikać z motywacji wewnętrznej. Motywacja zewnętrzna również może popchnąć nas do działań, które okażą się dla nas ciekawe i/lub przyjemne. A to wszystko dobry start do odnalezienia potencjalnych zainteresowań.

Część uczniów faktycznie nie ma zainteresowań. Dlaczego?
Najczęściej brak im wystarczająco wielu doświadczeń, które pozwoliłyby im porównać różne czynności czy też swoje samopoczucie przy poszczególnych aktywnościach. Co mają zrobić? Po prostu - popróbować różnych nowych zajęć.
Nie jest to takie proste - brak pomysłu, lęk przed nowym lub porażką, brak wiedzy o sobie i swoich predyspozycjach mogą być przyczyną tych trudności
– ALE JEST MOŻLIWE!

Pora odkryć swoje zainteresowania! Często są one ukryte tam, gdzie się ich w ogóle nie spodziewamy.
Zachęcam, zarówno nauczycieli i wychowawców, jak również uczniów. do zapoznania się z e-bookiem, w którym znajdują się ciekawe propozycje narzędzi i ćwiczeń pomocnych przy odkrywaniu zainteresowań.[1] na-tropie-pasji-w-swiecie-on-line-min.pdf

Marta Kuca

[1] A. Klupś, A. Kuca, Moi uczniowie nie mają zainteresowań! NA TROPIE PASJI w świecie on-line@, NODN Progresfera, Poznań 2020