Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Waplewie

Realizacja doradztwa zawodowego 2021/2022

Uczniów i ich rodziców zapraszam na konsultacje indywidualne. Doradca zawodowy Godziny pracy: czwaretk - 12.00-14.00 - na terenie szkoły,  wtorek 12.00-13.00 i 15.00-16.00 w trybie zdalnym.

Już w bardzo młodym wieku człowiek powinien zacząć myśleć o swojej przyszłości. Kończąc szkołę podstawową młoda osoba staje przed trudnym wyborem. Na tym etapie należy się zastanowić, czy chcemy już zdobyć konkretny zawód, czy jednak wybierzemy naukę ogólną, a decyzję podejmiemy po maturze, wybierając kierunek studiów.

Przed Wami ważna decyzja.

Nie będziecie jednak sami - w jej podjęciu wspomogą Wam - w domu: rodzice, a w szkole: wychowawcy, pedagog szkolny oraz doradca zawodowy.

Wybór należy do Was!

Dobry zawód to fajne życie!

Współczesny rynek edukacji i pracy charakteryzuje się ciągłymi zmianami. 

Globalizacja gospodarki, postęp informatyczny, wzrastająca liczba informacji dotycząca zawodów  i dróg kształcenia, mogą powodować trudności w przystosowaniu się do tych zmian.

Młody człowiek powinien być przygotowany do funkcjonowania w nowej rzeczywistości, gotowy do podnoszenia swoich kwalifikacji, dokształcania się, zdobywania nowych umiejętności, przydatnych  w podejmowaniu racjonalnych decyzji dotyczących wyboru  zawodu. Dlatego tak ważna jest umiejętność planowania rozwoju przez uczniów, umiejętność podejmowania trafnych decyzji i dokonywania wyborów. Planowanie nie jest jednorazową decyzją, ale procesem występującym w okresie całego życia. 

Ważne jest, aby uświadamiać młodym ludziom, że na wybór satysfakcjonującego ich zawodu  ma wpływ wiele przesłanek. Jednak te najważniejsze to: poznanie siebie, wiedza na temat zawodów  i ścieżek edukacyjnych oraz na temat rynku pracy, cechy osobowościowe ucznia, zainteresowania, umiejętności, mocne strony, system wartości, czynniki emocjonalne, zdrowotne, a także wpływ otoczenia  i własna motywacja. 

Zadania doradcy zawodowego:

  1. Opracowywanie we współpracy z innymi nauczycielami, w tym nauczycielami wychowawcami opiekującymi się oddziałami, psychologami lub pedagogami, programu realizacji doradztwa zawodowego, uwzględniającego wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego i koordynowanie jego realizacji.
  2. Rozpoznawanie zapotrzebowania uczniów na działania związane z realizacją doradztwa zawodowego oraz pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.
  3. Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych, w tym prowadzenie zakładki Doradztwo zawodowe na stronie internetowej zespołu.
  4. Koordynowanie działalności informacyjno-doradczej.
  5. Współpraca z innymi nauczycielami w tworzeniu i zapewnieniu ciągłości działań w zakresie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu.
  6. Wspieranie nauczycieli, uczniów i ich rodziców w zakresie realizacji działań, określonych w Programie realizacji doradztwa zawodowego.
  7. Wspieranie nauczycieli, wychowawców i specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  8. Współpraca ze środowiskiem lokalnym, instytucjami i organizacjami.
  9. Prowadzenie konsultacji indywidualnych dla uczniów i ich rodziców. 
  10. Wdrażanie uczniów i ich rodziców w działalność naszego zespołu  (m.in. działania wolontariackie, konkursy, projekty, wydarzenia) umożliwiającą uczniom poznawanie i rozwijanie swoich zdolności, umiejętności i zainteresowań.

Działania w zakresie doradztwa zawodowego pomagają w poznaniu siebie, rozwijaniu zainteresowań, zdobywaniu umiejętności gospodarowania swoimi zasobami, kształtowaniu pozytywnych postaw wobec pracy i edukacji, zaplanowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej

AKTUALNOŚCI:

Ustalamy "Domowe" zasady korzystania z TIK

Utworzono dnia 06.03.2022

Z całą pewnością jest to obszar, który wymaga refleksji oraz wprowadzenia zasad dostosowanych do potrzeb i wieku każdego domownika. Smartfony, tablety i inne tego typu urządzenia  na stałe zagościły w naszej codzienności, dlatego też pojawiają się pytania i wątpliwości odnośnie czasu oraz sposobów korzystania, zarówno z nich, jak i z Internetu, w codziennym życiu. Przede wszystkim starajmy się odpowiedzieć na pytanie, jak regulować korzystanie z ekranów we własnych domach, aby były one pozytywnym dodatkiem do życia rodzinnego czy nauki, a nie jego centralnym punktem.

czytaj dalej... na temat: Ustalamy "Domowe" zasady korzystania z TIK

Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki - e-materiały w zakresie doradztwa zawodowego

Utworzono dnia 06.03.2022

Na platformie dostępne są materiały zawierające informacje o systemie kształcenia w Polsce, informacje zawodoznawcze takie jak słownik pojęć, charakterystyki wielu zawodów, narzędzia i materiały wzbogacające warsztat pracy, propozycje narzędzi i materiałów rozszerzających informację zawodoznawczą, filmy zawodoznawcze oraz ćwiczenia i zadania do wykonania przez uczniów: quizy, puzzle, kolorowanki, gry edukacyjne online.

czytaj dalej... na temat: Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki - e-materiały w zakresie doradztwa zawodowego

MAPA KARIER - interaktywne i darmowe narzędzie doradztwa zawodowego

Utworzono dnia 06.03.2022

Mapa Karier to narzędzie, które powstało po to, by w atrakcyjny sposób poszerzać wiedzę dzieci i młodzieży o samym sobie, rynku edukacyjnym, rynku pracy i świecie zawodów. Zachęcam do zapoznania się i wykorzystywania uczniów i nauczycieli, zarówno podczas zorganizowanych zajęc, jak równiez podczas pracy w domu.

czytaj dalej... na temat: MAPA KARIER - interaktywne i darmowe narzędzie doradztwa zawodowego

Ogólnopolski projekt edukacyjny "Ja w świecie zawodów"

Utworzono dnia 27.09.2021

Zachęcam do śledzenia podejmowanych działań i realizowanych w ramach projektu zajęć w zakładce "Projekty i programy" na naszej stronie internetowej:  "Projekty i programy "Ja w świecie zawodów" 

czytaj dalej... na temat: Ogólnopolski projekt edukacyjny "Ja w świecie zawodów"

3. edycja akcji "Dzieci uczą rodziców"

Utworzono dnia 27.09.2021

Zachęcamy do śledzenia podejmowanych działań i realizowanych w ramach akcji lekcji, udostępnianych w zakładce "Projekty i programy" na naszej stronie internetowej: Projekty-i-programy/n,3-edycja-akcji-dzieci-ucza-rodzicow

czytaj dalej... na temat: 3. edycja akcji "Dzieci uczą rodziców"

"Zaproś mnie na swoją lekcję" 2021/2022

Utworzono dnia 27.09.2021

Zachęcam do śledzenia podejmowanych działań i realizowanych w ramach projektu zajęć w zakładce "Projekty i programy" na naszej stronie internetowej:Projekty-i-programy/n,zapros-mnie-na-swoja-lekcje-2021-2022

czytaj dalej... na temat: "Zaproś mnie na swoją lekcję" 2021/2022