Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Waplewie

BHP MÓZGU – CZY KSZTAŁCENIE STACJONARNE, CZY TEŻ ZDALNE ZASADY ZAWSZE AKTUALNE

Utworzono dnia 10.12.2020

Czy nie byłoby łatwiej gdybyśmy mieli instrukcję obsługi MÓZGU, ale wiadomo, nie dają takiej w szpitalu zaraz po urodzeniu. Jak uważa Pani Agata Baj, dobrą drogą do stworzenia takiej OSOBISTEJ instrukcji obsługi mózgu jest:

  1. obserwacja siebie i skuteczności w uczeniu się,
  2. czytanie dobrych książek o mózgu w działaniu,
  3. czerpanie z doświadczenia innych.

I na tej podstawie stworzyła taką osobistą INSTRUKCJĘ, którą nazwała BHP mózgu.

Korzystając z Jej propozycji, kiedy kształcenie odbywało się stacjonarnie, nasi uczniowie wykonali plakat wskazujący podstawowe zasady bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. Zawisł on w sali szkolnej i każdego dnia przypominał o czym warto pamiętać. Mam nadzieję, że teraz, kiedy kształcenie odbywa się w formie zdalnej, uczniowie pamiętają i stosują te zasady, a na wszelki wypadek je im wszystkim przypominam.

Plakat wykonany przez uczniów BHP MÓZGU Ucz się: stopniowo; systematycznie, rób krótkie przerwy (długie dekoncentrują); całym sobą – angażuj wszystkie zmysły, słuchaj co mówią inni, mów na głos, oddychaj prawidłowo, patrz, przeglądaj, obserwuj, wódź palcem po książce, zeszycie; powtarzaj po dniu, po tygodniu, po miesiącu – efekt WOW; TLEN, WODA,RUCH – TO LUBI MÓZG; Pamiętaj! Ucz się całym sobą, wydeptuj ścieżki między neuronami

Zatem jak bezpiecznie i higienicznie korzystać z tego, co mamy pod czaszką?

  1. Po pierwsze dostarczaj „paliwa” dla mózgu. Najlepsza jest …woda. Nic innego, po prostu WODA.
  2. Drugą pożądaną substancją jest tlen, a dostarczysz go najlepiej, gdy będziesz aktywny fizycznie. Tak, aktywność fizyczna pomaga w uczeniu się.
  3. Najogólniej mówiąc, gdy się uczymy „wydeptujemy ścieżki” między neuronami. Budujemy nowe połączenia i utrwalamy wcześniej powstałe.
  4. Dlatego tak ISTOTNYM  dla uczenia się jest by robić to systematycznie - wiem, wiem, trudno czasem z tą systematycznością...
  5. … i stopniowo – łatwiej się nauczyć np. kilku nowych słówek na tydzień, powtarzając je systematycznie niż kilkudziesięciu raz na miesiąc.
  6. Zaczynaj od rzeczy prostych do bardziej skomplikowanych. Jeśli zaczniesz zbyt ambitnie, możesz nie widzieć postępów i szybko się zniechęcisz. Daj sobie szansę.
  7. Uczymy się powtarzając informacje i czynności. W wielu podręcznikach poleca się schemat: powtarzaj po 24 godzinach, po 7 dniach, po 30 i po 6 miesiącach. Warto spróbować. Przy czym powtarzanie, to nie uczenie się od nowa, powtarzanie to tylko krótki przegląd, jeśli za pierwszym razem nauczyłeś się wystarczająco dobrze - kilka minut powinno wystarczyć.
  8. Gdy się uczymy, czasem nasze przerwy robią się dłuższe niż czas koncentracji. Nie warto! Lepiej się zdyscyplinować, kontrolować odbiegające myśli, by po dobrym czasie efektywnej nauki nagrodzić się dobrym czasem odpoczynku. W przeciwnym bowiem razie zostaniemy z uczuciem frustracji, bo ani w głowie nic nam nie zostało, ani nie odpoczęliśmy.

I najważniejsze – uczenie się wielozmysłowe, polisensoryczne, czyli uczenie się CAŁYM SOBĄ, przynosi najlepsze efekty, a o to chodzi przy uczeniu się - o efektywność.

Powodzenia w efektywnym korzystaniu z MÓZGU![1]

Marta Kuca


[1] Niniejszy wpis jest modyfikacją tekstu dokonaną za zgodą jego autorki Pani Agaty Baj - Licencja CC-BY-SA

Notka o autorce: Pani Agata Baj Pasjonatka edukacji jako nieustannego uczenia się i rozwoju, trener efektywnych technik uczenia (się), z wykształcenia pedagog. Projektuje szkolenia z zakresu m.in. efektywnych metod nauczania i uczenia się. Prowadzi zajęcia dla uczniów oraz warsztaty dla nauczycieli. Właścicielka marki eduBAJ, założycielka grupy na Facebooku MYŚLOGRAFIA: myślenie wizualne, mapy myśli, sketchnoting. Autorka poradnika „Mapy Myśli. Poradnik dla osób uczących się" oraz publikacji edukacyjnych w magazynie TRENDY uczenie się w XXI w. Publikowała też w magazynie Awangarda w edukacji, Gazecie Szkolnej oraz na portalu edukacyjnym Edunews.pl. Związana z grupą SuperBelfrzy RP.

BHP MÓZGU – CZY KSZTAŁCENIE STACJONARNE, CZY TEŻ ZDALNE ZASADY ZAWSZE AKTUALNE

Utworzono dnia 15.12.2020, 20:12