MAPA KARIER

Utworzono dnia 13.12.2020

MAPA KARIER - interaktywne i darmowe narzędzie doradztwa zawodowego w szkole

Mapa Karier to narzędzie, które powstało po to, by w atrakcyjny sposób poszerzać wiedzę dzieci i młodzieży o samym sobie, rynku edukacyjnym, rynku pracy i świecie zawodów.

Mapa Karier dostępna jest darmowo i dzięki niej można skorzystać z zakładek takich jak:

1. Ścieżki Kariery – bogata baza opisów około 600 zawodów wraz z istotnymi dla nich wymaganiami i umiejętnościami, przykładowymi ścieżkami edukacyjnymi oraz statystykami dla zawodu i grup zawodowych;
  2. Miasto Zawodów – interaktywne miasto, po którym można podróżować w poszukiwaniu wielu miejsc pracy i ciekawych zawodów (w tym zawodów przyszłości) oraz informacji o nich, takich jak wielkość rynku pracy, czas nauki i zarobki.
  3. Pomysły na lekcje – gotowe scenariusze zajęć wraz z propozycjami ćwiczeń, zabaw i gier oraz materiałami do wykorzystania, zarówno w trybie stacjonarnym, jak też zdalnym;
  4. Blog – publikacje w zakresie doradztwa zawodowego oraz webinary dostępne również w serwisie YouTube.

Mapę Karier można wykorzystać na lekcjach w szkole, zajęciach pozaszkolnych, podczas rozmów indywidualnych, czy też - w przypadku uczniów – samodzielnie w domu.

Mapę Karier można wykorzystać na wiele sposobów, np. na godzinie wychowawczej, zajęciach z preorientacji zawodowej, orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego, a nawet na lekcji przedmiotowej.

Można również znaleźć własny, oryginalny, autorski sposób na wykorzystanie Mapy Karier![1]

Zachęcam, zarówno uczniów, jak też wychowawców i nauczycieli, do zapoznania się oraz skorzystania z tego zasobu, dostępnego pod adresem: mapakarier.org

Marta Kuca

[1] Źródło: Mapa Karier https://mapakarier.org/