Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Waplewie

MODUŁ - DOTYK

Utworzono dnia 20.03.2022, 14:38

O tym, że zmysł dotyku jest bardzo ważny w życiu człowieka, a jego rozwijanie to jedno z kluczowych zadań każdego dziecka, z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać.

Bez niego trudno poprawnie funkcjonować. Odpowiedzialny jest zarówno za uczucie delikatnego głaskania, jak i nacisku, bólu i temperatury, a za pomocą czucia głębokiego odbieramy ruchy własnego ciała. Jednocześnie odgrywa znaczącą rolę w psychologii – jest istotny dla procesu nawiązywania i pogłębiania relacji z drugą osobą.

Dotyk to zmysł pozwalający nam poznać otaczający nas świat.

Dzięki rozbudowanemu zmysłowi dotyku możemy częściowo niwelować ewentualne braki innych zmysłów, np. niewidomi czytają opuszkami palców pismo Braille'a, a Beethoven po utracie słuchu "słuchał" muzyki, czując wibracje głową przyłożoną do fortepianu.

Dlatego warto bawić się w sposób, który pomoże dodatkowo rozwijać czucie i świadomość własnego ciała. Zmysł dotyku pobudza rozwój mózgu, usprawnia ruchowo, ma wpływ na mowę, a także emocje.

Przedmioty wykorzystywane do stymulacji dotykowej powinny mieć zróżnicowaną strukturę powierzchniową. Bogactwo proponowanych wrażeń dotykowych pozwala na rozwijanie i przeżywanie różnych doświadczeń zmysłowych.[1]

Marta Kuca

 

[1]Źródła: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/neurologia/jak-dziala-zmysl-dotyku-aa-5eFS-pkqz-t6qb.html, https://pedagogika-specjalna.edu.pl/wczesne-wspomaganie/cwiczenia-rozwijajace-zmysl-dotyku/ i Longstaff A., Neurobiologia. Krótkie wykłady. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012