„CZYSTE POWIETRZE WKÓŁ NAS”

Utworzono dnia 19.06.2018

„CZYSTE POWIETRZE WKÓŁ NAS” – ZAKOŃCZENIE REALIZACJI
OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU ANTYNIKOTYNOWEGO

Już kolejny rok nasze przedszkole brało udział w Ogólnopolskim Programie Antynikotynowym „Czyste Powietrze Wokół Nas”. Jednym z głównych celów Narodowego Programu Zdrowia jest zmniejszenie rozpowszechniania palenia tytoniu oraz wyeliminowania zjawiska biernego palenia wśród dzieci, narażonych na dym tytoniowy. Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów, skutków jakie ze sobą niesie, przybliżenie dzieciom treści z zakresu edukacji zdrowotnej i ekologiczno-przyrodniczej.

Cykl zajęć dydaktycznych  skierowanych do dzieci, składał się z 5 zajęć warsztatowych:

1. Wycieczka po okolicy w celu ukierunkowania uwagi dzieci na źródła i rodzaje dymu.

2. Co i dlaczego dymi?

3. Jak się czuję, kiedy dymi papieros?

4. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?

5. Jak unikać dymu papierosowego?

Zajęcia były rozszerzone o dodatkowe działania i wiadomości  z zakresu ekologii, zdrowego stylu życia i sposobu udzielania pierwszej pomocy. Dzieci poznały źródła zanieczyszczenia powietrza i środowiska przyrodniczego oraz poznały sposoby podejmowania różnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Przedszkolaki samodzielnie wykonywały znaczki „Nie pal przy mnie”, plakaty
o tematyce ekologicznej, poznały piosenkę o Dinku – maskotce programu, który promował zdrowy styl życia. Dzięki tym zajęciom, zwiększyły wiedzę dotyczącą ekologii, dymu papierosowego, skutków palenia papierosów oraz ratowania życia.
Ostatnią formą podsumowującą  program był konkurs przyrodniczo-ekologiczny, w którym uczestniczyły 3,4 oraz 6 latki. Wszyscy byli bardzo dobrze przygotowani, wykazali się ogromną wiedzą, za którą zostali nagrodzeni wspaniałymi książkami.

Koordynator programu: Agnieszka Waśk

Czyste powietrze wokół nas