Utworzono dnia 05.11.2020

Spacerem po Polsce – działania w ramach innowacji pedagogicznej

Spacerem po Polsce to innowacja pedagogiczna realizowana w Przedszkolu w Waplewie. Głównym jej celem jest rozwijanie u najmłodszych poczucia przynależności patriotycznej, poznanie historii, tradycji, architektury, przyrody swojego regionu, swojej „Małej Ojczyzny”, a także rozwijanie wartości takich jak: miłość i szacunek do ojczyzny, poczucie radości i dumy z bycia Polakiem.

Innowacja napisana jest na podstawie międzynarodowego projektu „Piękna nasza Polska cała”
i polega na założeniu ogólnopolskiej sieci współpracy nauczycieli i dzieci. W każdej sieci jest 5 placówek z różnych regionów Polski. Zadaniem każdego uczestnika sieci jest przygotowanie i przeprowadzenie zajęć, podczas których zrealizowane zostanie zadanie dotyczące przewidzianej tematyki. Z każdych zajęć należy przygotować prezentację multimedialną i wysłać ją do wszystkich członków sieci. W ten sposób każdy członek sieci pozna inny region.

Przedszkolaki wykonały pierwsze zadanie. Było to poznanie stroju regionalnego Warmii i Mazur. Podczas zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną przedstawiającą olsztynecki Skansen, miały również możliwość obejrzenia i przymierzenia tradycyjnego stroju mazurskiego. Na zakończenie zajęć dzieci samodzielnie wykonały regionalne stroje wg załączonego wzoru.

Dzięki zajęciom przedszkolaki poznały regionalne stroje Warmii i Mazur, a także warunki życia Polaków na naszych terenach przed wiekami. Była to wspaniała lekcja historii, poznawania swojej Małej Ojczyzny.

Utworzono dnia 05.11.2020, 19:59