Utworzono dnia 20.11.2020

Tydzień patriotyczny w przedszkolu

„To jest mój kraj, to moja Polska,
ja jestem Polką, Ty Polakiem.
to nasze miejsce, tu jest nasz dom,
gdzie Wisła płynie swoim szlakiem”
                          Dorota Kluska

Słowa piosenki pani Doroty Kluska są odzwierciedleniem celów, które towarzyszyły przedszkolakom podczas Tygodnia Patriotycznego. Dzieci poznawały, jakże niełatwą, historię swojego kraju, symbole narodowe, hymn państwowy, ale również kształtowały uczucia przywiązania i szacunku do własnego państwa i swojej małej ojczyzny. Śpiewały piosenki patriotyczne, recytowały wiersze, ale przede wszystkim uczyły się śpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”, którego 10 listopada o godzinie 11.11, odśpiewały wspólnie ze swoimi wychowawcami oraz z panem dyrektorem.
          Wszystkie grupy przedszkolne przygotowały biało – czerwone dekoracje w swoich salach, słuchały legend polskich, wykonały plakaty o tematyce patriotycznej. Maluszki (grupa Krasnoludki) układały flagi z gotowych elementów, poznawały symbole narodowe wykorzystując do tego celu prezentację multimedialną. Starsze grupy (Tygryski i Misie) pracowały z mapą, poznawały regiony Polski, za pomocą formatu D3 oraz prezentacji multimedialnych. 6 latki „spotkały się” – on line – z autorką projektu „Piękna nasza Polska cała”, która przeczytała im legendę o powstaniu państwa polskiego.
         Był to bardzo pracowity tydzień, przedszkolaki realizowały zadania międzynarodowego projektu „Piękna nasza Polska cała”, były to między innymi: zorganizowanie Kącika patriotycznego i regionalnego, Poranki patriotyczne, podczas których dzieci przygotowały kartki świąteczne dla Polaków mieszkających poza granicami kraju, a także  tydzień czytania legend i baśni polskich. Ponadto wszystkie dzieci nauczyły się posługiwać swoim imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania, dowiedziały się jak nazywa się ich kraj, że są Polakami, a także Europejczykami, że Polska należy do Unii Europejskiej.
        10 listopada wszyscy pięknie ubrani w stroje apelowe obchodziliśmy święto naszej Ojczyzny. Były wiersze, pieśni patriotyczne, a przede wszystkim hymn państwowy odśpiewany na baczność.
       Wiemy, że wartości wpajane dzieciom od najmłodszych lat, dadzą im w przyszłości solidne podstawy do wyrażania szacunku i miłości do swojego kraju, rodaków oraz symboli narodowych. Bo przecież, jak mówi pewna piosenka: „Nauczyłem się w przedszkolu, rzecz to bardzo oczywista, dbać o wszystko dookoła, bo ojczyzna jest mi bliska” (sł. Anna Bomba).

Utworzono dnia 20.11.2020, 17:50