Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Utworzono dnia 10.12.2019

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – 3 grudnia

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – 5 grudnia

Zgodnie z tradycją, 6 grudnia dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II spotkały się ze świętym Mikołajem. Tego dnia wszyscy przyodziani w mikołajkowe stroje z niecierpliwością wyczekiwali wyjątkowego gościa, który niestety,… spóźnił się.

Elfy nie zdążyły przygotować dla wszystkich kartek bożonarodzeniowych i upominków… Renifer Rudolf zaspał… Świąteczne słodycze niegotowe… Pełna lista niezałatwionych spraw… wszyscy czekają!!!

Na szczęście Mikołaj, jako to Mikołaj, jak zwykle znalazł dobre rozwiązanie…

Jak wiadomo, Rudolf jest łakomczuchem, więc zapach, pieczonych, pierniczków błyskawicznie postawił go na nogi. O pomoc, Mikołaj, poprosił też uczniów naszej szkoły, wiedząc, że w grudniu oprócz jego imienin obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
i Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W listach, które w magiczny sposób podrzucił dla każdej klasy, przydzielił zadania do wykonania, dzięki którym uczniowie mogli zarówno wykazać się chęcią pomocy, jak też wiedzą na temat potrzeb i możliwości osób z różnymi niepełnosprawnościami oraz nauczyć się alfabetu  Braille'a i daktylografii – zbioru znaków migowych. Rozwiązania kolejnych zadań umożliwiały znalezienie następnych. Wszyscy uczniowie stanęli na wysokości zadania
i odczytali wskazówki prowadzące do Mikołaja.

Ponadto, we wszystkich szkolnych i przedszkolnych oddziałach, grupy „artystów”, aby pomóc elfom, wykonały kartki bożonarodzeniowe dla podopiecznych Całodobowego Domu Opieki Fundacji „Pomoc” w Waplewie.

Każdy  mógł  również wesprzeć prowadzone w naszym zespole działania wolontariackie, biorąc udział w charytatywnym kiermaszu ciast i przeróżnych słodyczy przygotowanych przez rodziców naszych uczniów, za co serdecznie im dziękujemy.

Po tej wyjątkowej lekcji mogliśmy cieszyć się wizytą Mikołaja. Dotarł on do szkoły z workiem pełnym prezentów. Zasiadł wygodnie pod choinką i czekał aż śnieżynki sprawdzą czy wszystkie zadania, o które poprosił, zostały wykonane i przyprowadzą uczniów na spotkanie z nim. Aby zimowe panienki nie zabłądziły w naszej szkole, opiekunowie Samorządu Uczniowskiego podpowiadali, gdzie mają udać się po uczniów z poszczególnych klas.

Ostatecznie mogliśmy odetchnąć z ulgą, ponieważ Mikołaj dziękując wszystkim za pomoc, oznajmił, że zasłużyliśmy na upominki. Ucieszyło go, że w naszej szkole tolerancja i wzajemna życzliwość to codzienność. Ten moment, który dostarczył nam dużo radości i uśmiechów, będziemy mogli przypominać sobie, oglądając zrobione przez p. Asię zdjęcia.

Cieszymy się, że uczniowie, rodzice i nauczyciele razem współpracują i angażują się w życie naszego zespołu. Serdecznie dziękujemy.

Marta Kuca

Hanna Cieśla