Choinka Szkolna

Utworzono dnia 22.01.2018

,,Miłość wszystko zwycięży…  „

Wirgiliusz

Kiedy już zapadł zmrok, zapanował magiczny i uroczysty nastrój, p. Piotr Kolek– dyr. ZS- P w Waplewie gorąco  powitał wszystkich gości, którzy  przybyli w tym dniu do naszej szkoły. Choinkę, tradycyjnie, uświetniły swoją obecnością: p. Artur Wrochna, radny Rady Powiatu Olsztyńskiego p. Mirosław Szostek, radny Rady Miejskiej w Olsztynku p. Krzysztof Kowalski,  dyr. MOPS-u p. Ewa Szerszeniewska, dyr. Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Olsztynku p. Irena Jędruszewska oraz dyr. ZASiP-u p. Mirosław Obrębski.
Bardzo licznie przybyli także rodzice, babcie, dziadkowie, uczniowie i absolwenci szkoły, którzy wracają do niej ze swoistym sentymentem.
         Tym razem scenografia przeniosła widzów w głębiny Morza Bałtyckiego, gdzie wznosił się okazały bursztynowy pałac królowej Juraty. W błękitnej wodzie pływały najróżniejsze morskie stworzonka: rybki, meduzy, ośmiorniczki, kraby, krewetki, zachwycając bogactwem kształtów i barw.
60 młodych aktorów - amatorów czekało cierpliwie na swoją kolej, odczuwając dreszczyk emocji. Występ przed tak liczną publicznością - to nie lada wyzwanie.
Rodzicom również udzielił się ten nastrój. Czekali z telefonami komórkowymi w dłoniach, by uwiecznić swoje pociechy, które wyglądały kolorowo i baśniowo.
Na początku pojawiły się wdzięczne meduzy (uczennice kl. III ,,a”) w pięknych biało- srebrnych strojach, które przykuwały wzrok finezją i oryginalnością. Później tańczyły energiczne  i niesamowite żółwiki w skocznych rytmach  muzyki (kl. II).
Piękna i opiekuńcza Jurata leczyła swoich poddanych- rybkę i ośmiorniczkę - jednym dotknięciem swojej czarodziejskiej różdżki. W te role wcieliły się  A. Ignaczak i Z. Kolek. Juracie (J. Waśk z kl. VII) towarzyszyły  nieodłącznie urodziwe nimfy (uczennice z kl. V), które czarowały nie tylko urodą i szafirowymi i szmaragdowymi strojami, ale także nastrojowym pełnym gracji tańcem.
Nie zabrakło na scenie także groźnych piratów (ucz. kl. IV, VI i VII), którzy zaprezentowali się w ekspresyjnym tańcu. Walkę na szpady o skrzynię ze skarbem stoczyli natomiast  dwaj z nich , ucz. kl. V, D. Poczta i  D. Kluczkowski.
Srebrne rybki (kl. III ,,b” i A. Szustkiewicz kl. IV,,a”) i kolorowe ośmiorniczki (kl. I) wdzięcznie tańczyły dla królowej Bałtyku, która siedziała na srebrnym tronie dumna ze swoich poddanych.
Kiedy bóg piorunów - Perun,( T. Piotrowski z kl. V) budzący strach i grozę, zażądał, by Jurata została jego żoną, królowa Bałtyku poznała ubogiego rybaka o dobrym sercu. W tę rolę wcielił się J. Ignaczak z kl. V Była to miłość od pierwszego wejrzenia. Zazdrosny bóg piorunów chciał się zemścić, ale sam spłonął w ogniu własnego gromu. Jurata i rybak schronili się za skałą, a morskie fale uchroniły przed śmiercią. Teraz wieczorami Jurata rozrzuca bursztyny ze swego pałacu, nie są już jej potrzebne, bo ma coś cenniejszego- miłość.
         Przedstawienie jest autorską adaptacją legendy o Juracie królowej Bałtyku, jak również piosenka finałowa. Najważniejsza jest jednak zmiana zakończenia na szczęśliwe. Miłość Juraty i rybaka okazała się silniejsza niż zemsta Peruna. Czym bowiem jest bogactwo i władza   w porównaniu  z prawdziwym uczuciem szlachetnym, pięknym i ponadczasowym?
         Tu można zadać pytanie: czy warto wkładać tyle wysiłku w dekoracje, kostiumy, rekwizyty, choreografię, muzykę… Odpowiedź jest oczywista - tak. Jeśli uczniowie tworzą przedstawienie, to uczą się wrażliwości na sztukę, sami są aktorami, tancerzami, przeżywają różne emocje, co wzbogaca ich osobowości, rozwija kreatywność, spontaniczność, uczy działania w grupie i odpowiedzialności za powierzone im zadania. Uśmiechy na ich twarzach i zadowolenie rodziców są najlepszą odpowiedzią na pytanie: czy warto podejmować takie działania.
         Przedstawienie to tylko jedna z atrakcji szkolnej choinki. Były także konkursy z nagrodami  na najpiękniejszy i najbardziej oryginalny strój, zabawa przy muzyce, smaczne ciasta, które upiekli rodzice.
Przewodnicząca Rady Rodziców p. Marta Szczepańska oraz wiceprzewodnicząca p. Elżbieta Jasińska składają podziękowania wszystkim rodzicom za upieczenie ciast, a dyrekcja i nauczyciele są wdzięczni za  przygotowanie  strojów na występy dla  dzieci.

Jolanta Rutkiewicz

Choinka Szkolna