Nasza historia...

Była sobie gdzieś na Mazurach pewna wiejska szkoła podstawowa... Jej historia sięga 1880 roku. Wtedy to w tym właśnie miejscu, gdzie dziś mieści się nasza placówka, stał drewniany budynek, w którym uczono dzieci po niemiecku i po polsku.

Po pożarze, który miał miejsce w 1902 roku, w ciągu dwóch kolejnych lat, wybudowano z czerwonej cegły nowy piętrowy budynek.

Od 1946 roku funkcjonowała już polska szkoła, w której przybywało uczniów, a warunki były bardzo trudne.

Dopiero w 1995 roku, dzięki staraniom ówczesnej p. dyrektor Irenie Petrynie powstała nowa piękna szkoła.

W ciągu wielu lat zmieniali się dyrektorzy, nauczyciele… mury naszej szkoły opuszczali kolejni absolwenci.

Mieliśmy, co prawda, swoją historię, ale cały czas byliśmy jedną z wielu szkół – bezimienną, aż do 2018 roku, kiedy to wspólnie z rodzicami,  nauczycielami i uczniami dokonaliśmy wyboru patrona - Jana Pawła II,  wspaniałego patrona, którego słowa odczytujemy od nowa każdego dnia, ponieważ są dla nas  skarbnicą mądrości życiowych.

17 listopada 2018 r. -  nadanie imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Waplewie w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, to dzień, który z pewnością zapisał się na zawsze w pamięci uczestników uroczystości.

Ksiądz J. Mazur, p. B. Kowalewski, p. I. Petryna - była dyrektorka szkoły, p. P. Kolek - obecny dyrektor ZS-P w Waplewie, p. A. Wojda, p. M. Szczepańska stoją i pozują do zdjęcia z kawałkami wstęgi w barwach narodowych, przeciętej na chwilę przez zrobieniem zdjęcia. Za nimi w szklanej gablocie Uchwała w sprawie nadania imienia szkole oraz wizerunek i cytat JPII "Wy jesteście nadzieją świata. Wy jesteście moją nadzieją.
Od lewej: ksiądz J. Mazur, p. B. Kowalewski, p. I. Petryna - była dyrektorka szkoły, p. P. Kolek - obecny dyrektor ZS-P w Waplewie, p. A. Wojda, p. M. Szczepańska

Jan Paweł II uczył nas, żebyśmy byli wierni najprostszym zasadom, płynącym z głębi serca, z odwagą zmagali się z codziennością i cieszyli  każdym dniem. Emanował dobrocią i łagodnością, uczył optymizmu, wiary w drugiego człowieka, szacunku dla samego siebie oraz otwartości na potrzeby innych. Mówił, że dzisiejsza młodzież jest przyszłością świata. Starał się być blisko młodych, zarażał ich swymi pasjami, przekonywał o wartości miłości i przyjaźni, nie moralizował, a każdego człowieka traktował niezwykle poważnie. Głoszone przez Niego słowa będziemy traktować jak moralny drogowskaz.

Bez wątpienia kolejnym z najważniejszych dni w historii szkoły jest 23 października 2021 roku – Uroczystość Przekazania Sztandaru Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Waplewie. Odtąd poczet sztandarowy będzie z dumą prezentował ten symbol podczas uroczystości w szkole i poza nią, a my będziemy starać się postępować zgodnie z ideałami, które głosił Nasz Patron i hasłem widniejącym na Sztandarze: „Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka”.

Dyrektor siedzi przy stoliku nakrytym niebieskim obrusem i podpisuje Akt Przekazania Sztandaru, za nim stoi poczet sztandarowy ze sztandarem

Zachęcamy do zapoznania się z historycznymi wydarzeniami z życia naszej placówki, udostępnionymi w poszczególnych galeriach poniżej.

Archiwalna strona internetowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Waplewie: