Pierwsze Święto Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Waplewie – 18 maja 2023 r.

Utworzono dnia 10.06.2023

„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”
Jan Paweł II

Historię naszej szkoły tworzą przemijające pokolenia. Ta historia pisze się praktycznie każdego dnia. Sięgnijmy pamięcią wstecz. Co działo się wiele lat temu?

Otóż historia szkoły w Waplewie sięga 1880 r. Wtedy to w tym właśnie miejscu, gdzie dziś mieści się nasza placówka, stał drewniany budynek, w którym uczono dzieci po niemiecku i po polsku. Po pożarze, który miał miejsce w 1902 r., w ciągu dwóch kolejnych lat, wybudowano z czerwonej cegły nowy piętrowy budynek. Od 1946 r. funkcjonowała już polska szkoła, w której przybywało uczniów, a warunki były bardzo trudne.

Dopiero w 1995 r., dzięki staraniom ówczesnej p. dyrektor Irenie Petrynie powstała nowa piękna szkoła. W ciągu wielu lat zmieniali się dyrektorzy, nauczyciele… mury naszej szkoły opuszczali kolejni absolwenci.

Bardzo ważna dla nas data to 17 listopada 2018 r. - nadanie imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Waplewie w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To dzień, który z pewnością zapisał się na zawsze w pamięci uczestników uroczystości.

Bez wątpienia kolejnym z najważniejszych dni w historii szkoły jest 23 października 2021 r. – Uroczystość Przekazania Sztandaru Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Waplewie.  Od tego momentu poczet sztandarowy z dumą prezentuje ten symbol podczas uroczystości w szkole i poza nią, a my staramy się postępować zgodnie z ideałami, które głosił Nasz Patron i hasłem widniejącym na Sztandarze: „Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka”.

Tak, to wszystko dzieje się tu i teraz w naszej małej Ojczyźnie, w Waplewie, w sercu Mazur, gdzie jest Nasza Szkoła, która 18 maja 2023 r., w rocznicę urodzin naszego Patrona, po raz pierwszy obchodziła swoje święto. To święto, stanie się naszą tradycją.

Jest nam niezmiernie miło, że podczas tak ważnej dla nas chwili, swoją obecnością zaszczycili nas: p. Irena Petryna – poseł na sejm Rzeczpospolitej II kadencji, była dyrektor Szkoły Podstawowej w Waplewie, p. Andrzej Abako - Starosta Powiatu Olsztyńskiego, p. Robert Waraksa - Burmistrz Olsztynka,  p. Andrzej Wojda - Przewodniczący Rady Miejskiej, Radni Powiatu Olsztyńskiego: p. Artur Wrochna – członek zarządu Powiatu i p. Jerzy Tytz, Radni gminy Olsztynek: p. Alicja Woźnicka - Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych, p. Jerzy Głowacz - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, p. Ryszard Lachowicz, p. Bogdan Sternicki, p. Stefan Pieńkowski; przedstawiciele szkół i instytucji samorządowych: p. Ewa Wrochna – dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku, p. Mirosław Obrębski – dyrektor Zespołu Administracji Szkół i Przedszkoli w Olsztynku, p. Irena Jędruszewska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku, p. Beata Bukowska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku,  Barbara Sternicka – dyrektor Przedszkola Miejskiego i Żłobka Miejskiego w Olsztynku, p. Ewa Orłowska – dyrektor Zespołu Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku, p. Grzegorz Szulc – prezes zarządu Gospodarki Komunalnej w Olsztynku, p. Kazimierz Borkowski – kierownik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Olsztynku, p. Romuald Hodyra – prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Olsztynku, p. Krzysztof Wieczorek – prezes Regionalnego Koła Pszczelarzy w Olsztynku, p. Mariusz Szczyglak - Sołtys Waplewa, przedstawiciele Zakładów Pracy w gminie Olsztynek: p. Kamil Halicki – dyrektor Ośrodka Wypoczynkowego Syrenka w Marózie, p. Marcin Chełstowski – prezes zarządu firmy 4IQ, p. Daniel Waśkiewicz - firma Dal–BUD, Ks. Proboszcz Jerzy Mazur oraz przedstawiciele Rady Rodziców: p. Elżbieta Jasińska, p. Monika Budzyńska, p. Monika Maziec, p. Katarzyna Lulis-Rzeszut.

Po uroczystym apelu, uczniowie, nauczyciele, dyrekcja oraz zaproszeni goście wyruszyli w podróż z Janem Pawłem II po Polsce. Wystrój sal oraz atrakcyjne zadania i aktywności sprawiły, że wszyscy z przyjemnością poznawali miasta, które odwiedził nasz Patron.

„(…) nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach waszego życia. Liczę na Was. Liczę na Wasz młodzieńczy zapał. (…) Świat Was potrzebuje.” - mówił Jan Paweł II do młodzieży, w której pokładał ogromną nadzieję.

Podążamy za Jego słowami, tworząc naszą dalszą historię.

Jolanta Rutkiewicz, Marta Kuca, Kalina Wolszczak

Utworzono dnia 10.06.2023, 15:45