„PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA” – ZAKOŃCZENIE MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU

Utworzono dnia 11.01.2019

Od października do końca grudnia nasze przedszkole brało udział w międzynarodowym projekcie „Piękna nasza Polska cała”, którego autorką jest Ludmiła Fabiszewska, nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim, pod patronatem miesięcznika Bliżej Przedszkola.
Projekt był odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Jego główne cele to kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci. Działania projektowe były też okazją do tego, by budzić wśród najmłodszych i ich rodzin poczucie tożsamości narodowej i regionalnej, dumy z bycia Polakiem a także do wzmacniania więzi z rodzicami i integracji placówek oświatowych z terenu całej Polski.
Nasze przedszkolaki zrealizowały szereg zadań postawionych przez autorkę projektu, w ich wykonanie zaangażowali się rodzice, dzieci, a także pani Joanna Kolek, która pracuje w szkolnej bibliotece i która zawsze służyła nam wsparciem i pomocą.
Pracę rozpoczęliśmy od wykonania i wysłania kartek Bohaterom Powstania Warszawskiego w ramach akcji BohaterON, Kolejne zadanie to nauka hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego” oraz udział w apelu z okazji 11 listopada, na którym przedszkolaki zaprezentowały wiersze i piosenkę patriotyczną. Dużo radości sprawiło nam sadzenie „Drzewa Pamięci” na terenie placu przedszkolnego. W tym zadaniu uczestniczył i bardzo wspierał nas pan dyrektor Piotr Kolek. W każdej sali przygotowaliśmy Kącik Patriotyczny i Regionalny. Podczas Święta Pieczonego Ziemniaka rozegraliśmy turniej sportowy „Biało – Czerwoni” , były rzuty do celu, slalom, wyścigi w toczeniu ziemniaka kijami hokejowymi – wszyscy mali i duzi sportowcy bawili się wyśmienicie. Podczas realizacji projektu mięliśmy również okazję sprawdzić swoje umiejętności kulinarne. Pod hasłem „Według przepisu babci” wykonaliśmy sałatkę owocową, poznaliśmy zasady przygotowywania zdrowych i estetycznych posiłków. Ponadto „Szlakiem historii” zwiedzaliśmy naszą „Małą Ojczyznę”, wybraliśmy się na wycieczkę po najbliższej okolicy, obejrzeliśmy zabytkowy Kościół oraz Kapliczkę poświęconą Janowi Pawłowi II. W szkolnej bibliotece pod okiem pani Asi poznaliśmy stroje ludowe naszego regionu, a następnie samodzielnie je wykonaliśmy. Pracy było sporo, ale efekt wspaniały. Nauczyliśmy się również kilku tańców ludowych i regionalnych: krakowiaka, poloneza oraz kujawiaka, które zostały zaprezentowane podczas uroczystości nadania imienia Jana Pawła II naszej szkole. Wspólnie z rodzicami uczestniczyliśmy w warsztatach patriotycznych, podczas których wysłuchaliśmy polskich legend czytanych przez rodziców, wspólnie wykonaliśmy biało – czerwone dekoracje (flagi, serduszka, kwiaty), układaliśmy puzzle, wykonaliśmy plakat.
Realizacja projektu była dla nas wspaniałym czasem wspólnego działania, poświęconego naszej historii. Przygoda z projektem się zakończyła, ale nadal będziemy kształtować w naszych przedszkolakach miłość, przywiązanie do Małej Ojczyzny, poczucie przynależności do kraju oraz postawy patriotyczne.
Serdecznie dziękujemy pani Joannie Kolek za nieograniczoną pomoc i możliwość realizacji zadań w bibliotece, wszystkim rodzicom za obecność i zaangażowanie w wykonywanie kolejnych zadań, dzieciom za wspólną pracę, chęci i ogromne serce.

Piękna nasza Polska cała

Utworzono dnia 11.01.2019, 11:51