Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Waplewie

Majowe święta

Utworzono dnia 29.04.2020

1 Maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję. Po raz pierwszy święto 1 maja obchodzono w 1890 roku – m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Francji. Organizowane w tym dniu demonstracje i strajki przyczyniły się do stanowczych ruchów robotniczych. Początkowo nielegalne manifestacje 1-majowe zostały później w wielu krajach oficjalnie uznane.

2 Maja  Święto Flagi  - zostało ustanowione w Polsce 20 lutego 2004r., a obchodzone 2 maja tego samego roku. Początkowo pojawiały się różne propozycje zmiany nazwy jak np. Dzień Orła Białego, który nawiązywałby do godła Polski, jednak pozostano przy pierwszej propozycji. W drugim dniu maja w Polsce organizowanych jest wiele uroczystości związanych z tematyką flagi. Głównym propagatorem Święta Flagi był Lech Kaczyński, który zaczął nosić w tym dniu kokardę narodową, a po nim Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

 

3 Maja Święto Konstytucji obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa. Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnia powołanie pierwszej, polskiej ustawy regulującej ustrój Rzeczypospolitej. Święto to zostało ustanowione już w 1919 roku. 

 

Stanisław Aleksandrzak
„Rocznica”

Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita.

Umaiły się też pierwszym kwieciem
łąki, pola i  w ogrodach drzewa,
Maj się pieśnią zwycięskiej wiosny
zgodnym chórem z ludzi rozśpiewał.

Rozpłynęła się już pieśń radosna
głośnym echem po ojczystym kraju
– Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
pamiętny Trzeci Maju.