Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Waplewie

Dzień Bezpiecznego Internetu

Utworzono dnia 14.10.2020

Co roku, Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) podejmuje liczne działania, które mają służyć realizacji celów wpisanych w obchody DBI.

Podczas obchodów organizatorzy zachęcali do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów m.in. takich jak zajęcia edukacyjne, happeningi, gazetki szkolne, konkursy.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców
z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu świętowaliśmy 11 lutego 2020 r.

28  marca 2020r. od organizatorów tego projektu edukacyjnego otrzymaliśmy zaświadczenie i podziękowanie za  przyłączenie się do tegorocznych obchodów i organizację inicjatyw w naszej szkole.

DBI 2020 odbywał się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, kształcenie w naszej placówce będzie realizowane na odległość, dlatego korzystając z okazji przypominamy

Zasady Bezpiecznego Internetu opracowane przez organizatorów projektu. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Naszym zdaniem, wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Propagując hasło tegorocznych obchodów, zachęcamy…

…Działajmy razem !

Marta Kuca



Dzień Bezpiecznego Internetu  od 2004 r. obchodzony z inicjatywy Komisji Europejskiej, początkowo tylko w Europie, dziś angażuje państwa z całego świata do podejmowania działań mających wspólne cele.

Głównym celem obchodów jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Istotą jest zarówno zaznajomienie uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online jak również promocja racjonalnego wykorzystywania Internetu.

11 lutego DBI 2020 odbywa się pod hasłem: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

Naszym zdaniem, wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia. Podczas tegorocznych obchodów, chcąc aktywnie uczestniczyć we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online, nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego organizowanego przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Honorowym patronatem akcję objęło: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Komenda Główna Policji. Więcej informacji na temat projektu można uzyskać na stronie internetowej organizatora.

W ramach tego przedsięwzięcia planujemy organizację różnorodnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. przeprowadzenie zajęć edukacyjnych, wychowawczych i świetlicowych, przygotowanie gazetek szkolnych i plakatów, organizację tematycznych gier i zabaw).

O przeprowadzonych działaniach będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej. 

Monika Trochim

Marta Kuca


W ramach przedsięwzięcia, w naszej szkole zorganizowano następujące inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów:

  1. Zajęcia świetlicowe - tygodniowy blok tematyczny zajęć „Bezpiecznie w Internecie”:
  1. Zadania i cele:
  1. Ukazanie pozytywnego i negatywnego wpływu multimediów na człowieka;
  2. Dostarczenie wskazówek i ustalenie zasad bezpiecznego korzystania
    z Internetu;
  3. Zapoznanie z zasadami Netykiety;
  4. Inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych.
  1. Rozwijanie kompetencji komunikacyjnych i społecznych:
  1. „Co to jest Internet” – wyjaśnienie pojęcia i wyszukiwanie informacji na temat historii Internetu;
  2. Rozmowa kierowana z dziećmi na tematy: Ile i jak korzystać z komputera, Internetu?; Zagrożenia wynikające z używania Internetu;
  3. Quiz - „Ciekawe dlaczego trzeba uważać w sieci?”;
  4. Mapa myśli – „Cyberprzemoc i sposoby jej przeciwdziałania”;
  5. Karta pracy – „Cyberprzemoc – do kogo mogę zwrócić się o pomoc?”;
  6. Burza mózgów - „Dlaczego Internet stanowi najbardziej atrakcyjne medium?”; „Sposoby ochrony przed zagrożeniami pochodzącymi z Internetu”.
  7. Prezentacja i omówienie bajki edukacyjnej „Mój przyjaciel Necio”;
  8. Pogadanka na temat „W jakim celu możemy używać telefonów komórkowych i Internetu”;
  9. Opracowanie „Zasad odpowiedzialnego korzystania z Internetu i telefonów komórkowych”;
  10. „Emotikon” – sposób na wyrażanie nastroju w Internecie – karta pracy;
  11. „Netykieta” – pogadanka i Quiz - n „Netykieta – ciekawe dlaczego została naruszona?;
  12. Publikowanie zdjęć i informacji w sieci – pogadanka, ćwiczenia i karta pracy „Co o mnie wiesz na podstawie zdjęcia?”.
  1. Zajęcia plastyczno-techniczne:
  1. Wykonanie plakatu informacyjno-ostrzegającego przed uzależnieniem
    od komputera, Internetu „Dzień Bezpiecznego Internetu 2020” – 11.02.2020 r;
  2. Praca plastyczna „Moja ulubiona gra komputerowa”, Jak się dziś czuję „Kotylion – emotikon wg własnego pomysłu”;
  3. Kolorowanie obrazków tematycznych oraz obrazków „Sieciaków”
    i „Sieciuchów”;
  4. Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu – gazetka tematyczna;
  5. Praca plastyczna „Ja przy komputerze”;
  6. „Laptop z tektury” – praca manualna.
  1. Gry i zabawy dydaktyczne:
  1. „Czy wiesz, kto jest po drugiej stronie?– Rozmowa w sieci”, „Pilnuj swoich zdjęć”, „Tajemnicze pudło” itp. – ćwiczenia grupowe uświadamiające zagrożenia wynikające z nieostrożnego surfowania w sieci i uczące prawidłowej reakcji w przypadku zagrożeń;
  2. Zabawa integrująca uczestników „Pokaż, w jakim jesteś humorze – emotikony”;
  3. „Tajemnicze kolorowe koperty” - omawianie scenek z życia dotyczących zagrożeń korzystania z Internetu.
  1. Gry i zabawy ruchowe:
  1. Zabawa integracyjna „Pokaż w jakim jesteś humorze?”;
  2. Zabawa „Komórki do wynajęcia”;
  3. Zabawa ruchowo – orientacyjna „Dzieci w sieci”;
  4. Wyścigi - pokonanie toru przeszkód z zadaniami tematycznymi.
  1. Zajęcia umuzykalniające i multimedialne:
  1. Ćwiczenia praktyczne w wyszukiwaniu stron www związanych z Dniem Bezpiecznego Internetu i innych przydatnych adresów;
  2. Zabawy z klawiaturą – m.in. uzupełnianie arkuszy Exel, formatowanie tekstu w programie Word, wykonywanie prezentacji multimedialnych w obszarze tygodniowego tematu zajęć;
  3. Zapoznanie z bezpiecznymi portalami i stronami edukacyjnymi – gry dydaktyczne i rozwijające online;
  4. Nauka piosenki „Fajnie w Internecie”;
  5. Słuchanie muzyki relaksacyjnej, wyciszającej;
  6. Oglądanie bajek edukacyjnych.
  1. Wykonanie przez uczniów, w ramach zajęć informatyki, prac z zakresu bezpiecznego korzystania z TIK i udział uczniów w przedsięwzięciu pozaszkolnym.
  2. Przeprowadzenie przez wychowawców w każdym oddziale zajęć pt.: „Bezpieczeństwo w sieci”.

 

Marta Kuca, Monika Trochim

 


Warszawa, 28-03-2020 ZAŚWIADCZENIE Pani Moniki Trochim Zorganizowała lokalne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2020 Dzień Bezpiecznego internetu organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz fundacja Dajemy Dziwciom Siłę – realizatorzy unijnego programu :Łącząc Europę”. Podejmowane przez Państwa inicjatywy przyczyniają się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa młodych użytkowników internetu. Dziękujemy za włączenie się w tegoroczne obchody DBI. Pieczęć i podpis dyrektora placówki, w której zorganizowano DBI DYREKTOR Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Waplewie Piotr Kolek; Koordynatorzy Julia Piechna i Łukasz Wojtasik BIERZEMY UDZIAŁ W DNIU BEZPIECZNEGO INTERNETU 11 lutego 2020     Warszawa, 28-03-2020 ZAŚWIADCZENIE Pani Marta Kuca Zorganizowała lokalne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2020 Dzień Bezpiecznego internetu organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz fundacja Dajemy Dziwciom Siłę – realizatorzy unijnego programu :Łącząc Europę”. Podejmowane przez Państwa inicjatywy przyczyniają się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa młodych użytkowników internetu. Dziękujemy za włączenie się w tegoroczne obchody DBI. Pieczęć i podpis dyrektora placówki, w której zorganizowano DBI DYREKTOR Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Waplewie Piotr Kolek; Koordynatorzy Julia Piechna i Łukasz Wojtasik BIERZEMY UDZIAŁ W DNIU BEZPIECZNEGO INTERNETU 11 lutego 2020

„Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

Utworzono dnia 26.02.2020, 11:32