MODUŁ - WĘCH

Utworzono dnia 20.03.2022, 14:37

W przeszłości, węch u człowieka nie przykuwał większej uwagi uczonych - owszem, znano jego znaczenie, ale nie przypisywano mu jakiejś większej roli.

Wraz z upływem czasu i na podstawie badań okazało się, że rola zmysłu powonienia jest zdecydowanie większa, niż przypuszczano.

U człowieka zdecydowanie nie jest on tak rozwinięty i czuły jak u niektórych zwierząt, wciąż jednak węch i związane z nim procesy są po prostu istotne dla ludzkiego funkcjonowania.

Wrażliwość na zapachy, a szerzej – zdolności węchowe, w skład których wchodzą zdolność wykrywania, rozróżniania i identyfikacji zapachów, niestety pogarszają się wraz z wiekiem.

Podobnie jak z pozostałymi zmysłami: węch także można ćwiczyć i warto to robić. Bez jego pomocy wiele informacji nie dociera do mózgu, np. ostrzeżenie przed pożarem lub zepsutym jedzeniem.

Jak rozwijać zmysł powonienia dziecka? Najlepiej poprzez zabawę.

Tak też uczynili nasi najmłodsi uczniowie. Podczas zajęć poznawali nowe zapachy, klasyfikowali je na przyjemne i te które wydawały im się odrzucające, z zamkniętymi oczami odgadywali zapachy warzyw i przypraw. Ponadto drugoklasiści wykorzystując przyprawy, wykonali „pachnące obrazki”, których zapach roznosił się później po szkole. Pierwszoklasiści natomiast stymulowali swój zmysł węchu, wąchając kwitnące wiosenne kwiaty cebulowe, które dzieki życzliwości rodziców naszych uczniów, przez najbliższy czas będą upiększać kącik przyrodniczy w sali szkolnej, za co serdecznie im dziekujemy.

Marta Kuca