„UWAŻNOŚĆ - nasza siła, wielka moc”

Utworzono dnia 03.05.2022

Przyłączyliśmy się do udziału i będziemy realizować zadania programu wiosennej edycji OGÓLNOPOLSKIEJ INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ „UWAŻNOŚĆ - nasza siła, wielka moc”.

Jest to program działań z dziećmi w wieku od 5-12 lat, wprowadzający uważność w ich codzienne życie. W ramach programu otrzymamy 6 pakietów materiałów do pracy, m.in.: kart pracy, opowieści, ćwiczeń relaksacyjnych, gier, kolorowanek, kreatywnych zadań. Każdy pakiet podzielony jest tematycznie:

1. ODDECH MOCY- techniki oddechowe, które uczą dzieci, jak być w chwili obecnej;
  2. RELAKSAJKI - bajki i opowieści pomagające się zrelaksować i wyciszyć;
  3. ŚWIAT ZMYSŁÓW - ćwiczenia uruchamiające zmysły i sensorykę;
  4. KRAINA KREATYWNOŚCI - zadania artystyczno-wyciszające;
  5. UWAŻNE CIAŁO I UMYSŁ - ćwiczenia dla ciała i umysłu w formie gier i zabaw.

Uważność to bardziej świadome bycie obecnym tu i teraz, z samym sobą, ze swoimi emocjami i myślami, ale też z otoczeniem i innymi ludźmi. Dzięki uważności jesteśmy w stanie pełniej i świadomiej przeżywać życie.

Rozwijanie uważności to nauka samodzielnego uspakajania i regulacji swoich emocji. Ćwiczenia rozwijają: cierpliwość i zaufanie, umiejętność odpuszczania i kontroli emocji nad rzeczami, na które nie mamy wpływu, umiejętność rozluźnienia oraz nawiązywania i podtrzymywania kontaktu z ludźmi. Ponadto pomagają zredukować stres, niepokój, lęki, nadpobudliwość ruchową.

Marta Kuca

Plakat z nazwą projektu i jego celami: troska o zdrowie psycho-fizyczne dzieci i młodzieży oraz pomoc w umiejętności uspokajania się, wyciszania oraz opanowania sztuki samoregulacji i koncentracji