Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Waplewie

"Zaproś mnie na swoją lekcję"

Utworzono dnia 13.10.2020

Logo projektu - na żółtym tle, czarne obrazki i nazwa

Spotkanie z mażoretką

Miło jest nam poinformować, że nasza szkoła i przedszkole biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Zaproś mnie na swoją lekcję". Projekt polega na zapraszaniu gości na lekcje, by sprzyjać twórczej, ciekawej edukacji, daje możliwość spotkań z ciekawymi ludźmi, poszerzania zainteresowań i przyjemnej realizacji podstawy programowej.

W takim spotkaniu online, jako pierwsi uczestniczyli uczniowie kl. III i IV, poznając Panią Karolinę, która jest mażoretką. Dowiedzieliśmy się, że mażoretki występują na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych, żonglując i podrzucając przy tym pałeczki mażoretkowe (tzw. batony). Pani Karolina w ciekawy sposób opowiedziała nam o swojej pasji, o treningach i osiągnięciach. Pani Karolina jest aktualną mistrzynią Europy federacji I am w kategorii traditional mace i drugą wicemistrzynią Europy tejże federacji w kategorii traditional baton, pięciokrotną złotą medalistką mistrzostw Polski 2019, nominowaną do mistrzostw świata. Jesteśmy bardzo dumni, że Pani Karolina zaszczyciła nas swoją obecnością. Nie zabrakło pytań i aktywności, udało nam się nawet wspólnie przećwiczyć podstawowe kroki marszu, zobaczyliśmy stroje i akcesoria potrzebne do tego sportu. Dziękujemy bardzo za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły - co prawda wirtualnie, ale to świadczy, że i w taki sposób można realizować ciekawe lekcje. W najbliższym czasie kolejne klasy będą realizować spotkania w ramach projektu.

Hanna Cieśla, Marta Kuca


Gimnastyka buzi i języka

Co jest potrzebne, by mówić?

Warunkiem prawidłowego wymawiania głosek jest sprawne funkcjonowanie narządów artykulacyjnych. Dlatego też narządy mowy trzeba ćwiczyć tak, aby wypracować maksymalną precyzję ich działania. Dziś zadbała o to Pani Anna Pająk przygotowując oraz przeprowadzając zabawy i ćwiczenia logopedyczne dla naszych przedszkolaków i najmłodszych uczniów. Zabawy te mogą być również wykorzystywane na co dzień przez rodziców, opiekunów, nauczycieli i logopedów, nie tylko do terapii wad wymowy, ale również do wspomagania wszechstronnego rozwoju dzieci. Zachęcamy do wspólnej zabawy.

Pani Anno, serdecznie dziękujemy.

Hanna Cieśla, Marta Kuca

Spotkanie online z Żumą i jej balonową gumą

Spotkanie online z Żumą i jej balonową gumą w ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”.

Na jednych z ostatnich zajęć zorganizowanych w ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję” dowiedzieliśmy się, że żucie gumy zwiększa produktywność naszego mózgu i pobudza zdolności poznawcze, więc warto to robić, zanim przystąpi się do egzaminu.

Co ma wspólnego guma balonowa z przygodami Naszymi lub… Żumy – bohaterki książki autorstwa Pana Wojciecha Wajdy?

O tym uczniowie klasy IV mieli przyjemność porozmawiać podczas spotkania z samym autorem książki.

Pan Wojciech ma również wiele innych pasji, do których zachęcał naszych uczniów. Czytelnictwo, turystyka górska, jazda na rowerze, robotyka i… koty, których pan Wojciech jest miłośnikiem, to tylko niektóre z Jego licznych zainteresowań.

Autor wyjaśnił nam, w jakich okolicznościach narodziły się przygody Żumy i jak wyglądała praca nad wydaniem książki, którą zadedykował swoim uczniom.
Tak Pan Wojciech jest również nauczycielem!

Dzięki temu spotkaniu utwierdziliśmy się w przekonaniu, jak cenne jest odkrywanie magicznej mocy książek, ale przede wszystkim, że warto podejmować różnorodne działania, poszukiwać własnych zainteresowań i rozwijać je.

A w ogóle o co chodzi z tą gumą balonową?!

Nie powiemy. Przeczytajcie sami, zachęcamy!

Panie Wojtku, serdecznie dziękujemy za spędzony z nami czas oraz życzymy literackich poszukiwań, pełnych inspiracji do książek,
nad którymi aktualnie Pan pracuje.

Hanna Cieśla, Marta Kuca


Spotkanie z wielokrotnym mistrzem Polski w Chodzie Sportowym

Spotkanie z wielokrotnym mistrzem Polski w Chodzie Sportowym w ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”

Zamiast na Olimpiadzie w Tokio, wielokrotny mistrz Polski w Chodzie Sportowym, Pan Rafał Augustyn, BYŁ U NAS!

Czy nauka i sport mogą iść w parze? Jakie korzyści czerpiemy ze sportu?

Dzięki współpracy z XXI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Sportowymi w Gdańsku, nasi uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się, co na ten temat myśli sam Pan Rafał. To była motywująca lekcja, na temat dyscypliny sportu,
którą Pan Rafał uprawia oraz jego przygotowaniach do olimpiad i kolejnych startach. Mistrz podkreślił, że poza wynikami w sporcie, ważne jest również odkrywanie, dzięki niemu, swoich nowych zainteresowań.

Jak powiedział: „Miejcie cel!”

Od jego wyznaczenia wszystko się zaczyna.

Życzymy, aby na końcu drogi do jego zdobycia, każdy był zadowolony z osiągniętego przez siebie wyniku!

Marta Kuca, Hanna Cieśla


Wycieczka na Kujawy

"O tym, jak grygolić bez felera i godać po kujowsku"

W tym roku nie możemy wyjechać wspólnie na wycieczkę szkolną, jednakże dajemy sobie radę i w obecnych warunkach. Dzięki projektowi "Zaproś mnie na swoją lekcję", a w szczególności, dzięki naszemu gościowi, Pani Magdalenie, odbyliśmy dwukrotnie wirtualną wycieczkę na Kujawy.

Uczniowie klas III, IV, Va i Vb mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu pod nazwą "O tym, jak grygolić bez felera i godać po kujowsku". Zwiedzili m.in. miasto Popiela - Kruszwicę, zobaczyli Mysią Wieżę, jezioro Gopło, a także stolicę Kujaw zachodnich - Inowrocław, z jego słynnymi solankami i kopalnią soli. Dowiedzieli się również, że z Kujaw pochodzi nie tylko znany nam olej, ale również wiele innych produktów roślinnych wyprodukowanych głównie z rzepaku. Przećwiczyliśmy wspólnie gwarę kujawską, poznaliśmy nowe słowa, m.in. aplegra, sznytka, czy babok, a także tradycję tzw. Tuczyńskiej Kozy.

Dziękujemy bardzo za to spotkanie, mamy nadzieję, ze zachęciło ono uczniów do zwiedzenia Kujaw podczas zbliżających się wakacji.

Hanna Cieśla, Marta Kuca


Wyzwanie Green Velo

Wyzwanie Green Velo – promowanie turystyki oraz polskich tras rowerowych w ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”

Na rowerze przez wschodnią Polskę i nie tylko - o swojej pasji i podjętych wyzwaniach, dziś uczniom klas szóstych i siódmej, opowiedział Pan Wojciech Wajda.

O tym, jak Polska jest przepiękna, p. Wojtek przekonał się m.in., wyruszając w trasę Wschodnimi Szlakami Rowerowymi Green Velo. Ta rowerowa podróż, prowadząca przez 5 parków narodowych oraz 16 parków krajobrazowych, a także przez piękne wsie i miasta znajdujące się na szlaku, nie wymaga świetnej kondycji fizycznej i jest bardzo dobrym pomysłem dla każdego.

To aktywny i zdrowy tryb życia, połączony z przygodą, zwiedzaniem i podziwianiem naszego kraju.
Warto?
Wierzymy, że tak!

Dlatego serdecznie dziękujemy Panu Wojtkowi za ciekawą opowieść, wskazówki oraz podzielenie się z nami swoją pasją i wspomnieniami.

Jak mawiał Albert Einstein: “Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód”.

Hanna Cieśla, Marta Kuca


Spotkanie z Wolontariuszem

Dziś mieliśmy okazję poznać Panią Olę, która jest opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu w szkole w Łobżenicy w woj. Wielkopolskim.

Podczas spotkania online w ramach projektu "Zaproś mnie na swoją lekcję", nasi wolontariusze wysłuchali ciekawych opowieści o działalności koła, utrwalili wiedzę na temat etyki wolontariusza, poznali korzyści z zaangażowania w wolontariat oraz sprawdzili, czy mają cechy dobrego wolontariusza.

To było bardzo inspirujące spotkanie, mamy nadzieję na współpracę z Panią Olą, wymianę doświadczeń oraz częstsze spotkania, również z uczniami zaprzyjaźnionej szkoły.

Cieszymy się, że nasi uczniowie zaangażowali się w to spotkanie. Nie mamy wątpliwości, że wolontariat szkolny daje młodzieży wiele szans i możliwości. Jest to okazja do sprawdzenia siebie, wykorzystania swoich zdolności, zdobycia wiedzy, nowych zainteresowań i umiejętności – jednym słowem – do samorozwoju.

Dziękujemy za spotkanie

Hanna Cieśla, Marta Kuca


Stres? Nie damy się!

W trosce o naszych Drogich Ósmoklasistów zorganizowaliśmy spotkanie online pt. „Jak radzić sobie ze stresem”. Nasz gość, Pani Justyna próbowała zapoznać nas ze stresem, wyjaśnić, jak zmniejszyć uczucie niepokoju, który towarzyszy uczniom szczególnie przed egzaminem.

Drodzy Uczniowie,

egzamin ósmoklasisty to pierwszy tak duży i ważny sprawdzian Waszej wiedzy. Nic dziwnego, że może powodować u Was obawy. Jednak nie należy od razu tracić głowy. Pamiętajcie: stres nie jest taki straszny. Nie jest ani dobry ani zły. To my nadajemy mu znaczenie. Jeśli nie radzimy sobie z nim - jest zły. Ale jeśli go pokonujemy - może być dobry. Stres może dodać nam sił, może zmobilizować nas do dalszego działania i być motorem naszych sukcesów. Ważne jest umiejętne planowanie pracy, stosowanie technik relaksacyjnych. Pamiętajcie: wszystko przed Wami! Zawsze bądźcie sobą, Wasza wartość jest tym, co jest w Was i co pielęgnujecie. Jesteście wyjątkowi! Podążajcie za swoimi pasjami,    za tym, w co wierzycie, i co kochacie. Bądźcie dobrej myśli. Obserwujcie. Uczcie się. Zbierajcie doświadczenia. Czeka Was dużo dobrego!

Życzymy Wam dużo wspaniałych doświadczeń, dobrych i uczciwych ludzi na drodze, pomyślności losu. Pamiętajcie, że nie jesteście sami i macie prawo prosić o pomoc.

Jesteśmy z Was dumni, powodzenia na kolejnym etapie życia!

Trzymamy za Was kciuki! Dacie radę, bo kto jak nie Wy!

Pamiętajcie o odpoczynku tuż przed egzaminem i pożywnym śniadaniu!

Wasi Nauczyciele


Nadaj barw swojemu mózgowi 

Mózg jest jak centrum dowodzenia.

To narząd, w którym zlokalizowane są ośrodki zarządzające większością procesów życiowych. Jego nieprawidłowa praca odbija się na całym organizmie, dlatego tak ważne jest, aby dbać o dostarczanie mu odpowiednich składników odżywczych, wtedy nasz mózg będzie prawidłowo funkcjonował.

Co i kiedy warto jeść, aby nasz mózg działał sprawnie?
Jak utrzymać go w dobrej kondycji?
Ile powinniśmy pić w ciągu dnia?
Co negatywnie wpływa na pracę mózgu?
Jakich produktów lepiej unikać?
Czy to co jemy ma wpływ na inteligencję i procesy poznawcze?
Co jeść by być szczęśliwszym?

Na te i wiele innych pytań, uczniom klas piątych, odpowiedziała dr inż. Katarzyna Hryciuk – technolog żywności i żywienia człowieka. Poznaliśmy zasady, jakimi powinniśmy kierować się, podczas komponowania swojego codziennego menu, aby praca naszego mózgu była maksymalnie efektywna. Stosując, na co dzień, otrzymane wskazówki z pewnością poprawimy pracę swojego mózgu i stan zdrowia.

Pamiętaj! „Myślisz tym, co zjadłeś!”

Hanna Cieśla, Marta Kuca


Blaski i cienie zawodu dziennikarza

Jak przebiegał rozwój prasy na przestrzeni wieków aż do współczesnej prasy internetowej?
W jaki sposób zbiera się informacje i materiały?
Jaki wpływ ma przekaz dziennikarski na odbiorców?
Jakie predyspozycje powinien mieć dziennikarz?

Na te i wiele innych pytań, w ramach zajęć z wychowawcą, uczniom klas: VIa i VII, odpowiedziała Pani Aleksandra - dziennikarka, publicystka, ekspertka w dziedzinie edukacji, która m.in. kilkanaście lat publikowała w „Gazecie Wyborczej” oraz prowadziła autorski program radiowy na antenie Radia TOKFM. Pani Aleksandra jest również autorką książki pt. „Koniec Epoki Kredy. Internet dla nauczycieli i rodziców”. Ostatnio freelancerka, interesująca się m.in. tym, jak szkoła odnajduje się wobec wyzwań cywilizacji cyfrowej.

Pani Aleksandra podzieliła się z młodzieżą swoimi obserwacjami i doświadczeniem. Podkreśliła, że każdy dziennikarz musi odznaczać się charyzmą, ciekawością świata i mieć cechy detektywa. Przypominała o etyce zawodowej, jakże istotnej w tym fachu. Zaprezentowała uczniom najbardziej popularne formy wypowiedzi dziennikarskich. Poruszyła problemy dzisiejszych gazet oraz zaprezentowała ich współczesne odpowiedniki. Podając przykłady manipulacji językowej w prasie, zachęcała nas do zapoznawania się z różnego typu publikowanymi materiałami, różniącymi się od siebie sposobem przekazu i wartościami.

Uczestnicy spotkania zostali zapoznani ze specyfiką pracy dziennikarza oraz w ogóle roli dziennikarstwa i mediów we współczesnym świecie. Dziennikarstwo to nie jest łatwy zawód, a zbieranie materiałów przez dziennikarza wymaga dużo czasu, pracy, umiejętności oraz wiedzy, ale gdy jest wykonywany z pasją, stwarza nowe możliwości  oraz  daje wiele satysfakcji.
Uczniowie dowiedzieli się, że aby zostać dziennikarzem nie wymagane jest konkretne wykształcenie czy kwalifikacje. Może nim być każdy, kto tylko chce! W pewnym zakresie, w dobie dzisiejszego tempa i kierunku rozwoju cyfryzacji i mediów, każdy z nas już nim jest, publikując na portalach i kanałach społecznościowych.

Kto wie…? Może po tym spotkaniu, ktoś odkryje w sobie szersze zainteresowania
i predyspozycje w tej dziedzinie, a w przyszłości zajmie się dziennikarstwem zawodowo.

Hanna Cieśla, Marta Kuca


Z cyklu spotkań z wyjątkowymi gośćmi, w ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”

Niezwykła lekcja historii i j. polskiego

Tym razem, Pani Agnieszka zapoznała uczniów klas: Va i Vb, z kolejnym narzędziem online, dzięki któremu, jak za sprawą wehikułu, mogliśmy teleportować się w czasie i przestrzeni. Odbyliśmy wycieczkę po starożytnych Atenach, zwiedziliśmy antyczny Akropol, zobaczyliśmy posąg Pallas Ateny oraz „spotkaliśmy” panteon bogów greckich. Dzięki temu uczniowie z pewnością utrwali i poszerzyli swoją wiedzę z zakresu mitologii.

To było ciekawe doświadczenie!

Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce za przyjęcie zaproszenia, przeprowadzenie wyjątkowych zajęć oraz  wystąpienie w roli naszego przewodnika podczas tej podróży!

Hanna Cieśla, Marta Kuca


Wizyta fotografa 

W ramach ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”, uczniowie kl. VI b oraz VIII, podczas lekcji wychowawczej gościli pana Andrzeja, który wprowadził ich w tajniki zawodu fotografa. 

Uczniowie poznali krótką historię fotografii, zobaczyli narzędzia potrzebne w tym zawodzie. Fotograf przedstawił również sposoby kompozycji zdjęć, wyjaśnił nowe słowa, takie jak: przesłona, obiektyw czy migawka, a także wyjaśnił "sztuczkę" doświetlania osoby na zdjęciu za pomocą blendy.

Bardzo dziękujemy za wizytę. Cieszymy się, że udział w projekcie daje możliwość poznawania nowych ludzi i ich pasji. Nauczanie zdalne spowodowało, że dostrzegliśmy nowatorskie sposoby przyswajania wiedzy. Dzięki takim lekcjom, z dnia na dzień możemy planować wizyty gości z odległych miast, a nawet z innego kraju. Mamy nadzieję, że to spotkanie zainspiruje uczniów do poszukiwania nowych pasji. Kto wie, być może w naszej szkole mamy przyszłego mistrza fotografii?

                                                                           Hanna Cieśla, Marta Kuca

GALERIE:

Gimnastyka buzi i języka

Gimnastyka buzi i języka

Spotkanie online z Żumą i jej balonową gumą

Spotkanie online z Żumą i jej balonową gumą

Wyzwanie Green Velo

Wyzwanie Green Velo

Wycieczka na Kujawy

Wycieczka na Kujawy

Spotkanie z Wolontariuszem

Spotkanie z Wolontariuszem

Stres? Nie damy się!

Stres? Nie damy się!

Blaski i cienie zawodu dziennikarza

Blaski i cienie zawodu dziennikarza

Niezwykła lekcja historii i j. polskiego

Niezwykła lekcja historii i j. polskiego