Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Waplewie

"Zaproś mnie na swoją lekcję" - 2020/2021

Utworzono dnia 05.11.2020

Spotkanie z architektem 

Może zostanę architektem? Takim pytaniem rozpoczęła się dzisiejsza lekcja z gościem, w ramach projektu edukacyjnego „Zaproś mnie na swoją lekcję”, realizowanego w naszej szkole i przedszkolu.

Nasz gość, Pani Joanna, która jest dr inż. architektem, wprowadziła uczniów w tajniki swojego zawodu. Przedstawiła różne formy tej pracy, pokazała, że jest to zajęcie trudne i odpowiedzialne, a jednocześnie dające dużo satysfakcji i pola do wykazania się pomysłowością. Dowiedzieliśmy się, że osoby chcące wykonywać tę profesję, od najmłodszych lat powinny uczyć się m.in. matematyki, ćwiczyć rysowanie i rozwijać swoją kreatywność.

Podziękowanie – Między rysunkami różowo-fioletowych kwiatów tekst: PROJEKT EDUKACYJNY „ZAPROŚ MNIE NA SWOJĄ LEKCJĘ” Dziękujemy Pani Joannie Zator-Skórskiej za przyjęcie zaproszenia oraz przeprowadzenie lekcji pt. „kształtowanie przestrzeni – ciekawa praca architekta” Uczniowie i Nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Waplewie

 

Pani Joanno, bardzo dziękujemy za przekazanie tak cennej wiedzy i poświęcenie swojego czasu. Kto wie, być może w przyszłości, dzięki naszemu spotkaniu, uczniowie z naszej szkoły pójdą w Pani ślady i zostaną architektami?Dziękujemy również za możliwość wykorzystania elementów z Pani prezentacji.

Hanna Cieśla,
Marta Kuca,
Andrzej Duda


„Nie będzie ich, nie będzie nas.”

Dziś do tajemniczego świata pracowitych pszczółek, w ramach projektu edukacyjnego „Zaproś mnie na swoją lekcję”, naszych najmłodszych uczniów i przedszkolaków, zabrała Pani Marlena Kowalska.

Na tle nieba napis: Podziękowanie Pani Marlenie Kowalskiej za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie zajęć "W pszczelej rodzinie" w ramach projektu edukacyjnego Zaproś mnie na swoją lekcję. UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO W WAPLEWIE, na dole trzy ule, żółte i różowe kwiaty, na których siedzą pszczoły, w tle pole rzepakowe, pszczoły oraz budynek zespołu, w prawym górnym rogu logo Zespołu. Autor grafiki: Marta Kuca

Z pewnością poszerzyliśmy swoją wiedzę o życiu pszczół oraz otrzymaliśmy cenne wskazówki, w zakresie dbania o te pracowite owady.

Zachęcamy do poszerzania swojej wiedzy i zastosowania jej w praktyce m.in. poprzez robienie latem  poidełek dla tych małych, skrzydlatych stworzeń.

Mamy nadzieję, że wszyscy zapamiętają również dlaczego nie warto być trutniem i czemu królowa jest tylko jedna!

 

Marta Kuca, Hanna Cieśl


WIRTUALNA WYCIECZKA DO KRAKOWA W RAMACH PROJEKTU EDUKACYJNEGO „ZAPROS MNIE NA SWOJA LEKCJĘ”

Czy w trakcie nauczania zdalnego można pojechać na wycieczkę?

Pomysł wydaje się niemożliwy do zrealizowania, a jednak, dzięki udziale w projekcie "Zaproś mnie na swoją lekcję" i przede wszystkim, dzięki zaangażowaniu Pani Kasi ze Szkoły Podstawowej z Wiatowic (woj. małopolskie), nasze Przedszkolaki oraz Uczniowie oddziału I, odbyli wycieczkę do Krakowa. Nie trzeba było się pakować w daleką podróż. Wystarczyło usiąść wygodnie przed ekranem, by zwiedzić te piękne miasto. Co prawda wirtualnie, ale zawsze to jakaś namiastka wspólnego wyjazdu.

Dziękujemy Pani Kasi za ciekawą i inspirującą opowieść.

Hanna Ciesla, Marta Kuca


Podziękowanie dla gościa Dziękujemy Pani Katarzynie Nawrot za przeprowadzenie wirtualnej wycieczki po Krakowie w ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję” Uczniowie i Nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Waplewie

 


Wirtualne zwiedzanie Parków narodowych w USA

Parki narodowe w USA to kolejny temat spotkania w ramach projektu "Zaproś mnie na swoją lekcję".

Dzięki opowieściom Pani Justyny, która osobiście zwiedziła trzy parki, nasi uczniowie utrwalili wiedzę na temat ochrony środowiska oraz powodów istnienia parków narodowych. Zwiedzając wirtualnie południowo-zachodni brzeg Stanów Zjednoczonych, Poznali odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, m.in.: Jak wygląda drzewo Hyperion? Dlaczego kora sekwoi nigdy się nie spali? Jak powstał wielki Kanion Kolorado? Do czego potrzebne są metalowe skrzynie na kempingach? itp.

Z Panią Justyną zobaczymy się wkrótce jeszcze raz, by poszukać harmonii na Bali i w Singapurze.

Pani Justyno, jeszcze raz dziękujemy za spotkanie i do zobaczenia.

Hanna Ciesla, Marta Kuca



Brajl – pismo pod pacami 

W ramach obchodów Międzynarodowych Dni Wolontariusza i Osób z Niepełnosprawnościami, Odwiedziła nas dr Magdalena Baer.

Nasz gość opowiedział uczniom, w jaki sposób z niepełnosprawnością zmysłu wzroku można czytać i pisać oraz poruszać się w przestrzeni. Dowiedzieliśmy się, że pismo punktowe dla niewidomych wynalazł Louis Braille, a jego podstawą jest sześciopunkt nazywany znakiem tworzącym.

System składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów, ułożonych w dwóch kolumnach, po trzy punkty w każdej. Wzajemna kombinacja i rozmieszczenie punktów daje możliwość sześćdziesięciu czterech znaków. Pani Magdalena powiedziała nam również, że alfabet Braille’a jest taki sam dla wszystkich na całym świecie oraz że, przy jego wykorzystaniu można nauczyć się tańczyć.

Uczniowie mieli również okazję zobaczyć jak wyglądają przedmioty dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku m.in. takie jak składana laska, zegarek, centymetr i tabliczka brajlowska oraz dowiedzieć się, jak się nimi posługuje.

To była bardzo interesująca oraz pouczająca lekcja.

Pani Magdo, jeszcze raz serdecznie DZIĘKUJEMY!

Marta Kuca, Hanna Cieśla

Podziękowanie dla gościa Dziękujemy Pani Magdalenie Baer za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie zajęć Brajl – pismo pod pacami w ramach projektu edukacyjnego „Zaproś mnie na swoją lekcję” Uczniowie i Nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Waplewie Autor: Marta Kuca


Przygody Ważki Grażki - w ramach projektu edukacyjnego „Zaproś mnie na swoją lekcję”

W ramach projektu edukacyjnego „Zaproś mnie na swoją lekcję”, na wspólną przygodę z Grażką, uczniów oddziałów I-III, zabrała Pani Edyta Karwowska - m.in. współautorka książki pt. „TWÓRCZE BAZGROŁY PRZYGODY WAŻKI GRAŻKI”.

Pomysły zawarte w książce mają pobudzić dziecięcą kreatywność i zachęcać do twórczej zabawy. Niektóre, drobne rysunki znajdujące się w książce, dziecko może dokończyć wedle własnego pomysłu i fantazji. Dzięki temu książeczka każdego dziecka jest inna, bardzo oryginalna i twórcza. I takie też były dzisiejsze zajęcia – pełne wyobraźni, kreatywności i niekonwencjonalnych pomysłów.

Dokąd nas zabrała Grażka, co nam pokazała i czego nauczyła? Nie możemy wszystkiego zdradzić. Zachęcamy, poznajcie ją sami!

A gdzie Ona teraz przebywa? Co aktualnie robi? Na to pytanie możecie - tak jak my - odpowiedzieć sobie sami - PAMIĘTAJCIE OGRANICZA WAS TYLKO WASZA WYOBRAŹNIA.

Pani Edyto, jeszcze raz dziękujemy za to, pobudzające do twórczego myślenia, spotkanie.

Marta Kuca, Hanna Cieśla


Podziękowanie dla gościa Dziękujemy Pani Edycie Karwowskiej za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie zajęć TWÓRCZE BAZGROŁY PRZYGODY WAŻKI GRAŻKI w ramach projektu edukacyjnego „Zaproś mnie na swoją lekcję” Uczniowie i Nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Waplewie.


Myślenie wizualne – czyli jak na kartce papieru narysować swoje myśli?

Sketchnoting… Fliprysowanie… Myślografia… Myślenie wizualne…
Co to takiego?
O co w tym chodzi?
Po co myśleć wizualnie?
Nie jest żadną tajemnicą, że każdy człowiek łatwiej przyswaja informacje i lepiej zapadają mu one w pamięć, kiedy są w formie obrazu, a jeżeli chodzi o szybką reakcję, zawsze wygrywa on ze słowem.

Myślenie wizualne to jeden ze sposobów na zapisanie myśli, stworzenie notatek z lekcji czy streszczeń z książek. To może być również sposób na zebranie wiedzy przed egzaminem. Metoda ta ma dwie podstawowe zalety - pobudza kreatywność i ułatwia zapamiętywanie.

Dziś o tym wszystkim, dzięki zajęciom z Panią Małgorzatą Górką, w ramach projektu edukacyjnego „Zaproś mnie na swoją lekcję” mogli przekonać się uczniowie i wychowawcy oddziałów V i VIII.

Wszyscy poznali podstawy i zasady wizualizacji swoich myśli, a także niektóre z trików, powodujące, że zwykłe notatki w zeszycie mogą zamienić się w prawdziwe dzieła sztuki.

A co z „talentem” do rysowania? Przy myśleniu wizualnym, jak się okazało, możemy usunąć ten wyraz ze słownika.

Pani Małgorzato, jeszcze raz dziękujemy za „udowodnienie” nam, że wszyscy umiemy rysować.

Marta Kuca, Hanna Cieśla

Autor Marta Kuca na białym tle tekst Dziękujemy Pani Małgorzacie Górka za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie zajęć Myślenie wizualne – myślografia w ramach projektu edukacyjnego zaproś mnie na swoją lekcję Uczniowie i Nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Waplewie 27 listopada 2020 r. oraz czarno-pomarańczowo-szare rysunki: żarówka, wykrzyknik, mózg z podłączoną żarówką, znak zapytania w dymku, kalendarz, ludzik z uśmiechniętą buzią i logo ZS-P w Waplewie


 

"False friends - pułapki w tłumaczeniach” - zajęcia w ramach projektu “Zaproś mnie na swoja lekcję”

"False friends - pułapki w tłumaczeniach” to temat lekcji z gościem, która została przeprowadzona, 24 listopada 2020 roku,  przez Panią Katarzynę Towbin, prosto z Tomaszowa Lubelskiego, w ramach projektu "Zaproś mnie na swoją lekcję". Uczniowie klasy ósmej dowiedzieli się czym są właściwie ci "fałszywi przyjaciele" w języku angielskim.

False friends to słowa "zdradliwe", które bardzo często mogą wprowadzać w błąd, a nawet zniechęcać do dalszej nauki. Są to słówka, które występują w dwóch różnych językach i brzmią podobnie lub niemal identycznie, ale znaczą coś zupełnie innego.

Dziękujemy Pani Kasi za przyjęcie zaproszenia na naszą lekcję online


Podziękowanie dla gościa Thank You Dziękujemy Pani Katarzynie Towbin za przeprowadzenie ciekawej lekcji „False friends” w ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję” Uczniowie oraz Nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Waplewie

Gościem podczas spotkania był również nasz absolwent. Marcinie, dziękujemy Ci za spotkanie oraz życzymy jak najmniej „fałszywych przyjaciół” i powodzenia na dalszej drodze edukacyjno-zawodowej.

Pozdrawiamy

Hanna Cieśla, Marta Kuca


SPOTKANIE ZE STEWARDESSĄ

Jak wygląda zawód stewardessy? My już wiemy. A wy? W ramach projektu edukacyjnego „Zaproś mnie na swoją lekcję”, na spotkanie z uczniami uczęszczającymi do oddziału VIIb „przyleciała” Pani Anna Nadgrodkiewicz.

Pani Anna w interesujący sposób przybliżyła nam specyfikę pracy stewardessy, a  w czasie swojej prezentacji przedstawiła etapy rekrutacji, omówiła jak wygląda szkolenie i jakie wymagania są stawiane wobec osób, chcących pracować na tym stanowisku.

Pokazała nam również przykładowy grafik, opowiedziała jak wyglądają przygotowania do lotu oraz podała kilka ciekawostek z codziennej pracy i podróży.

W trakcie spotkania nasz Gość szczególnie zaznaczył uczniom jak ważna jest nauka i znajomość języków obcych – bez tej umiejętności, w roli stewardessy, nie jest możliwe wzbić się ponad chmury i polecieć w daleki świat…

Pani Anno, było nam niezmiernie miło Panią gościć - jeszcze raz DZIĘKUJEMY!

Marta Kuca, Hanna Cieśla, Andrzej Duda


Spotkanie z „Anią od matmy” w ramach projektu edukacyjnego „Zaproś mnie na swoją lekcję”

W ramach projektu edukacyjnego „Zaproś mnie na swoją lekcję” uczniowie oddziału VIII mieli dziś możliwość spotkania z Panią Anną Stęrzewską – Anią od matmy.

Prezentacja gościa – Pani Anny Stęrzewskiej   W kole, na żółtym tle małe, czarne grafiki (puzzel, serce, koło sterowe, fajka) i czarny napis Lider projektu Zaproś mnie na swoją lekcję. Obok zdjęcie z wizerunkiem uśmiechniętej kobiety o długich, ciemnoblond włosach i jej logo profilowe (koło w zielonym kolorze, z białą liczbą pi w koronie i napis Ania od matmy)

 

Bardzo nam miło, że Pani Ania znalazła czas również dla nas i przeprowadziła zajęcia z matematyki dla naszych uczniów.

Mamy nadzieję, że nasi tegoroczni ósmoklasiści, oprócz utrwalenia wiadomości i umiejętności z matematyki, z dzisiejszego spotkania wynieśli również coś więcej – świadomość, że nie trzeba być najlepszym ze wszystkiego, ale że tak naprawdę przyszłość i rozwój zależą od nas samych i warto angażować się we „własne życie”, obierać cele i kierunki rozwoju oraz wziąć za siebie odpowiedzialność.

Jeszcze raz dziękujemy.

Marta Kuca, Hanna Cieśla, Katarzyna Rochoń


Podziękowanie dla gościa   Dziękujemy Pani Annie Stęrzewskiej za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie zajęć w ramach projektu edukacyjnego Zaproś mnie na swoją lekcję – Uczniowie i Nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Waplewie


 

Spotkanie z gościem w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języków Obcych

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych świętowaliśmy biorąc udział w lekcji z gościem w ramach projektu "Zaproś mnie na swoją lekcję".  Pani Ewelina, nauczyciel języka hiszpańskiego w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. T. Kościuszki w Jarocinie oraz wykładowca na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, zapoznała nas nie tylko z językiem hiszpańskim, ale również z wieloma ciekawostkami na temat Hiszpanii.

Poznaliśmy kraje hiszpańskojęzyczne, krajobraz, zabytki oraz tradycje Hiszpanii. Wiemy już, co to jest flamenco, siesta, kastaniety, tomatina, corrida itp. Umiemy przywitać się, czy podziękować po hiszpańsku. Poznaliśmy narodowe potrawy, a także dowiedzieliśmy się, jacy znani aktorzy czy muzycy pochodzą właśnie z tego kraju.

Pani Ewelina zachęciła nas do nauki języków. Wiemy, że znajomość, zarówno języka angielskiego, jak i kolejnego języka obcego będzie niezmiernie ważna kiedy dorośniemy.

Dziękujemy za ciekawe i pełne energii, spotkanie

Hanna Cieśla, Marta Kuca


Na tle powiewającej flagi Hiszpanii napis Podziękowanie dla Pani Eweliny Poniedziałek za przeprowadzenie zajęć z okazji Międzynarodowego Dnia Języków Obcych Uczniowie i Nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Waplewie. W prawym górnym rogu logo projektu Zaproś mnie na swoją lekcję, na dole cień byka i logo zdjęcie budynku ZS-P w Waplewie Autor Hanna Cieśla


„ZAPROŚ MNIE NA SWOJĄ LEKCJĘ” - PROJEKT KONTYNUOWANY RÓWNIEŻ W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

Baner - na biało-żółtym tle, czarne, małe grafiki (puzzel, pinezka, laptop, serce, koperta, dymki wiadomości, znak wifi, koło sterowe) i czarny napis „Bierzemy udział w ogólnopolskim projekcie Zaproś mnie na swoją lekcję

Zgodnie z zapowiedzią, w roku szkolnym 2020/2021 „spotykamy się” z nauczycielami oraz specjalistami i pasjonatami z różnych dziedzin, w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Zaproś mnie na swoją lekcję”.

Chociaż projekt został  wdrożony w odpowiedzi na ograniczenie funkcjonowania placówek oświatowych, to ma on również potencjał do tego, aby funkcjonować w tradycyjnej edukacji. Aby zapraszać gości z całej Polski (i nie tylko) na zajęcia wystarczy mieć
w sali Internet, projektor i ekran lub monitor interaktywny. Niewiele, by urozmaicić zajęcia, zainteresować uczniów poruszanymi tematami i zainspirować ich do rozwoju.

Projekt powstał z inicjatywy p. M. Krajewskiej i p. I. Żarskiej i szybko zyskał popularność. Aktualnie w grupie znajduje się ok. 5,6 tys. członków z całego świata. Większość jedynie zaprasza innych na swoje lekcje, ale grupa osób prowadzących również wciąż się powiększa.

Każdy może się przyłączyć i złożyć „ofertę” zgodnie ze swoimi upodobaniami, zainteresowaniami czy umiejętnościami.

Korzyści jest wiele:

  • zajęcia są wyjątkowe i wartościowe,
  • uczniowie mogą dowiedzieć się z pierwszej ręki o zagadnieniach, które nie są typowym przedmiotem zajęć, a często wręcz niedostępnym podczas kształcenia w trybie stacjonarnym,
  • spotkania z innymi ludźmi z całej Polski, a nawet świata,  pozwalają prowadzącym lekcje czerpać energię i motywację do dalszej pracy oraz dają satysfakcję,
  • obserwując gości prowadzących zajęcia, uczymy się od siebie nawzajem, zmieniając przy tym samo nastawienie do „obserwacji”,
  • przed prowadzeniem zajęć nauczyciel zapraszający i odwiedzający nawiązują relację, co może zaowocować współpracą podczas realizacji działań - zarówno związanych, jak i niezwiązanych z samym projektem.

Tutaj nauczyciel odwiedzający klasę wyświadcza drugiemu nauczycielowi przysługę, dzięki czemu nawet jeśli na lekcji pojawiają się „wpadki” (nie myli się tylko ten, kto nic nie robi!), przede wszystkim zwraca się uwagę na dobre rzeczy.

W "Zaproś mnie na swoją lekcję" działa się razem - i na tym polega siła tego projektu. Wierzymy, że przyświecająca mu idea będzie kolejnym krokiem, razem z ocenianiem kształtującym, metodami aktywizującymi i wieloma innymi trendami w edukacji,
który przyczyni się do zwracania uwagi przede wszystkim na zalety działalności ludzkiej i opierania nauki i rozwoju na mocnych stronach oraz współpracy.[1]

Marta Kuca, Hanna Cieśla

 

[1] E. Przybysz-Gardyza, Dlaczego projekt "Zaproś mnie na swoją lekcję" może zmienić edukację w Polsce? https://dlanauczycieli.blogspot.com/2020/06/korzysci-projektu-zapros-mnie-na-swoja.html;

Zaproś mnie na swoją lekcję – Grupa prywatna na portalu społecznościowym Facebook: https://www.facebook.com/groups/232873317780219

GALERIE: