Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystega

Utworzono dnia 27.02.2018

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony w 1991 roku dla podkreślenia jego różnorodności, bogactwa i piękna; aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące.
Tego dnia, z samego rana odwiedziła nas pani Jola Rutkiewicz (polonista i logopeda w naszej placówce) wraz z gościem, swoją uczennicą, absolwentką naszej szkoły Wiktorią Waśk, która jest laureatką wielu powiatowych, gminnych i międzyszkolnych konkursów recytatorskich.
Na początku spotkania wymienialiśmy języki, jakimi posługują się mieszkańcy świata, wśród nich między innymi: angielski, francuski, niemiecki, japoński, włoski, hiszpański, a także język migowy. Pani Jola uświadomiła dzieciom, że Polacy nie zawsze mogli posługiwać się swoim ojczystym językiem, a jego używanie groziło wieloma karami – było tak przez 123 lata niewoli. W czasach obecnych młodzi ludzie nie wyobrażają sobie takiej sytuacji.
Następnie wykonaliśmy cały szereg ćwiczeń logopedycznych, w oparciu o opowieść „Wycieczka do lasu”. Wszyscy wiedzą, że aby pięknie mówić po polsku nie wystarczy urodzić się w Polsce, trzeba ćwiczyć, żeby posługiwać się nim prawidłowo i pięknie. Poza ćwiczeniami logopedycznymi mówiliśmy wierszyki łamiące języki i śpiewaliśmy piosenki. Na zakończenie Wiktoria zaprezentowała swoje umiejętności i przeczytała nam fragment pięknej książki Antoine’a  de Saint – Exupery’ego „Mały książę”. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, bardzo dziękujemy pani Joli i Wiktorii za poświęcony nam czas.

Utworzono dnia 27.02.2018, 12:49