Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Waplewie

Przedszkole Pełne Zrozumienia

Utworzono dnia 06.12.2017

W listopadzie w naszym przedszkolu przeprowadzona została akcja objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka „Przedszkole Pełne Zrozumienia”, jako podsumowanie miesiąca świadomości mutyzmu wybiórczego.
Po zgłoszeniu naszej placówki, otrzymaliśmy maila z potwierdzeniem udziału i potrzebnymi materiałami. Na stronie internetowej zespołu umieściliśmy informację o przystąpieniu do akcji, plakat, regulamin. Ponadto plakaty dotyczące akcji zawisły na naszych korytarzach, aby były widoczne dla wszystkich.
Po zapoznaniu się z teorią dotyczącą mutyzmu oraz  regulaminem akcji rozpoczęłyśmy określone przez organizatorów zabawy z dziećmi.
Na początku bawiliśmy się w „tradycyjnego” Króla Ciszy, tzn. bez rozśmieszania (taką formę znają nasze przedszkolaki). Za każdym razem zabawa przebiegała bez komplikacji. Wszystkie dzieci znają jej zasady i się do nich stosują. W sali panuje wtedy cisza, gdyż każdy pragnie zostać królem ciszy. Drugiego dnia zmieniliśmy zasady gry, po wcześniejszym ustaleniu zasad. Wprowadzona została zasada, że wygrywa ten, komu uda się wytrzymać bez śmiechu, mówienia pomimo rozśmieszania. Tu zadanie okazało się trudniejsze. Dzieciom ciężko było wytrzymać bez śmiechu – szczególnie podczas pierwszej zabawy. Podczas kolejnych bardzo się starały, ale wytrzymywały jedynie kilka minut.
Po skończonej zabawie rozmawialiśmy o tym, jak czuły się dzieci podczas zabawy. W ich wypowiedziach pojawiały się stwierdzenia, że: „gdy jest śmiesznie, to trzeba się śmiać”, „nie umiem być cicho, długo”, „nie mogłem wytrzymać ze śmiechu”, „lubię rozmawiać z innymi”, „w zabawie trzeba rozmawiać”, „chyba więcej cicho nie wytrzymam”, „lubię się śmiać”.
Zabawę w Króla ciszy powtarzamy kilka razy w tygodniu. Po każdej zabawie rozmawiamy o uczuciach dzieci. Podczas rozmowy po takiej zabawie uświadamiamy przedszkolakom, że w ciszy też można być dobrym kolegą, że można bawić się w ciszy. Zwracamy również uwagę, aby nie odtrącać tych, którzy potrzebują zachęty do zabawy, śmiechu i rozmowy. Naszym przedszkolakom bardzo podoba się nowa forma zabawy w Króla ciszy.
Oprócz zabawy w Króla ciszy w ramach akcji przedszkolaki wysłuchały bajki o strachu pt.: „Miś Małgorzatki”. Dzieci z bajki zapamiętały bardzo ważne dla nich zdanie: „…jak czegoś nie znamy, to często się tego boimy”. Po wysłuchaniu bajki i rozmowie na jej temat każdy otrzymał czystą kartkę, kredki, flamastry i zadanie – „narysuj swój strach, to czego się boisz”. Dzieci  po chwili ochoczo zabrały się do pracy. Każdy z nich narysował swój „Strach”. Były to bardzo różne rysunki: duchy, diabły, ogromne balony, samoloty, potwory, pająki, a nawet komary. Po wykonaniu prac każdy miał okazję opowiedzieć o swoim rysunku. Następnie przygotowaliśmy duży karton i szary papier. Wszystkie „strachy” zostały zgniecione i zapakowane do kartonu, a potem zamknięte zapakowane w szary papier i zaklejone. Na szarym papierze każdy zostawił swój znak rozpoznawczy. Dzieciaki stwierdziły, że już teraz nie mają się czego bać, szczególnie w przedszkolu, bo „..wszystkie ich strachy nie wyjdą z pudła.”
Dodatkowo 3 – 4 latki słuchały odgłosów zwierząt, które u niektórych dzieci również wywoływały lęk.
Po zapakowaniu „strachów” określaliśmy emocje za pomocą lizaków z „minkami”. Dzieci bardzo dobrze rozpoznają wszystkie stany emocjonalne i wyrażają je za pomocą symboli.
Całą akcja miała na celu uświadomienie zarówno dzieciom, jak i rodzicom, że „ciche” dziecko może być dobrym kompanem zabaw, a jego niemówienie nie jest efektem nieśmiałości, a lęku. My jako grupa, przedszkole zrobimy wszystko, aby pomóc takim dzieciom ten lęk przezwyciężyć.
Za udział w akcji otrzymaliśmy certyfikat „Przedszkole pełne zrozumienia”. 
Bardzo dziękuję p. Karolinie za ogromną pomoc.

 

Koordynator akcji Agnieszka Waśk

 

 

Przedszkole Pełne Zrozumienia

Utworzono dnia 06.12.2017, 20:45