„Czyste powietrze wokół nas” – realizacja programu antytytoniowego

Utworzono dnia 03.06.2019

„Czyste powietrze wokół nas” – realizacja programu antytytoniowego

Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym, dlatego aby zmniejszyć rozmiar tej epidemii, należy już od najmłodszych lat prowadzić wśród dzieci edukację antytytoniową.

Od 13.05. – 17.05.2019 r. w naszym przedszkolu w każdej grupie wiekowej odbyły się zajęcia warsztatowe w ramach programu edukacji antytytoniowej dla dzieci przedszkolnych ,,Czyste powietrze wokół nas”.

Głównymi celami programu było zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Realizacja treści programu przebiegła w trakcie pięciu zajęć rozłożonych na pięć dni:
1. Co i dlaczego dymi? – to zajęcie miało na celu zwiększenie wiedzy przedszkolaków
w zakresie zlokalizowania różnych źródeł dymów, ich rodzajów i przyczyn wydobywania się.

2. Jak się czuję, kiedy dymi papieros? – zwiększenie wiedzy dotyczącej szkodliwości dymu papierosowego.

3. Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy? – zwiększenie wiedzy dzieci na temat skutków palenia papierosów.

4. Jak unikać dymu papierosowego? – wzrost kompetencji dzieci w zakresie umiejętności zachowania się, gdy znajdują się w zadymionych pomieszczeniach oraz radzenia sobie
w sytuacjach, w których inni palą papierosy.

5. Wycieczka – ukierunkowanie uwagi dzieci na źródła i rodzaje dymu w  najbliższym środowisku.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Na początku zapoznały się z maskotką programu dinozaurem Dinusiem, zwolennikiem czystego powietrza i przeciwnikiem dymu papierosowego. Nauczyły się piosenki o Dinusiu. Podczas rozmów na temat palenia papierosów i jego skutków dzieci wykazały się wysokim poziomem wiedzy. Proponowane zabawy ruchowe i tematyczne, ćwiczenia relaksacyjne zainspirowały ich wyobraźnię, czego efektem były różnorodne i bardzo ciekawe prace plastyczne z Dinusiem w roli głównej.

K. Chmielewska

Czyste powietrze wokół nas