PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA, II EDYCJA – ZADANIA NA MARZEC

Utworzono dnia 20.05.2019

Grupa dzieci 3 – 4 – letnich, wspólnie z biblioteką szkolną, bierze udział w II edycji międzynarodowego projektu „Piękna nasza Polska cała”. Głównym celem projektu jest kształtowanie szacunku do własnego państwa oraz rozbudzanie poczucia tożsamości narodowej, rozwijanie zainteresowań symbolami narodowymi oraz poznanie historii, tradycji, architektury i przyrody swojego regionu.
W każdym miesiącu należy zrealizować, z zaproponowanej listy, trzy wybrane zadania.
Marzec upłynął nam z tematem „Tu moje miejsce, tu mój dom”.
Pierwszym zrealizowanym zadaniem była „Polska Wiosna” – grupowa praca plastyczna. Dzieci wykorzystując wszelkie dostępne materiały plastyczne wykonały plakat przedstawiający łąkę wczesną wiosną, można było na nim podziwiać kolorowe krokusy, pierwsze przylatujące do nas ptaki oraz budzące się po długiej zimie żaby nad stawem.
Zadanie drugie pt.: „A ja kocham moje miasto/wieś” polegało na narysowaniu największej laurki dla swojej miejscowości kolorową kredą na asfalcie. Przedszkolaki pomimo chłodu raźno zabrały się do pracy i w kilkanaście minut stworzyły kolorową pracę dla Waplewa.
„Słownik Gwary Regionalnej” – to trzecie zadanie, zajęcia odbyły się w bibliotece szkolnej, poprowadziła je pani Joanna Kolek. Na początku dzieci dowiedziały się, co oznacza słowo „gwara” oraz poznały różne rodzaje słowników. Następnie samodzielnie przygotowały ilustracje do „Słownika Gwary Mazurskiej”. Wszystkim najbardziej zapadły w pamięć „bombole”, czyli cukierki. Była to bardzo ciekawa lekcja, dzieci dowiedziały się, że język, którym się wszyscy posługujemy ma wiele odmian i w różnych regionach Polski może brzmieć zupełnie inaczej.

Bardzo dziękujemy pani Joannie za pomoc, wspaniałą lekcję i oczywiście słodki poczęstunek; bombole zapamiętamy na długo.

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA II EDYCJA

Utworzono dnia 20.05.2019, 12:59