Utworzono dnia 24.11.2019

WARSZTATY PATRIOTYCZNE Z RODZICAMI

„Niewiele mam lat, jak widać,
Lecz wiem kim jestem…Polakiem!
Tu jest mój dom, Ojczyzna!
A Godło i flaga jej znakiem.
            Dorota Kluska

Warsztaty patriotyczne w naszym przedszkolu to już tradycja. Od kilku lat tuż przed uroczystością z okazji 11 listopada odwiedzają nas rodzice, którzy wspólnie z dziećmi biorą udział w zajęciach o tematyce związanej z naszym krajem oraz rocznicą odzyskania niepodległości.
            Tak było i tym razem….  Wszystkie grupy przedszkolne przedstawiły rodzicom wiersz „Kim Ty jesteś?” oraz zaśpiewały piosenkę patriotyczną „Ważne święto”.
            Grupa „Słoneczka” poznała historię odzyskania przez Polskę niepodległości, dzieci rozmawiały o historii narodu polskiego i o innych ważnych wydarzeniach z dziejów Polski. Wprowadzeniem w tematykę warsztatów była próba wyjaśnienia przez dzieci, co znaczy słowo „niepodległość”. Następnie wzięły udział w zabawie „Flaga” z elementami kodowania na macie. Ponadto ułożyły z podziałem na zespoły puzzle „Godło Polski”. Wspólnie z rodzicami wykonały kosz kwiatów w barwach narodowych. Przemiłe spotkanie zakończyło się zabawą taneczną w rytmie poloneza, do piosenki „Piosenka o Polsce”. Warsztaty z rodzicami rozpoczęły cykl zajęć z dziećmi o Polsce, na których poznały regiony Polski, stroje i tańce ludowe.
            Grupa „Misie” na początku spotkania wysłuchała legendę pt.: „Złota Kaczka” czytaną przez mamę Laury, panią Karolinę Bryl. Następnie poznawała Polskę, jej historię, zabytki, literaturę polską, polskie wieczorynki i muzykę biorąc udział w quizie „Kocham Cię Polsko”. Przedszkolaki wspólnie z rodzicami układały puzzle, rozwiązywały zagadki, układały kolorowe kubeczki wg kodu. Na zakończenie wszyscy przygotowali piękny kosz biało – czerwonych kwiatów.
            Grupa „Tygryski” brała udział w  zajęciach, których celem było zaszczepienie w sercach dzieci miłości do Ojczyzny, wzbogacanie wiedzy o Polsce oraz wzmacnianie więzi emocjonalnej w gronie przedszkolnym i rodzinnym. Warsztaty rozpoczęły się od recytacji patriotycznego   wiersza „Kto ty jesteś”. Poprzez śpiew pieśni patriotycznej „Wielkie święto”, przedszkolaki wyraziły swoje uczucia i uwielbienie dla Polski. Następnie odbyła się zabawa matematyczna w małych grupach, a także wspólny taniec. Mama Liwii przeczytała nam krótką legendę o „Warszawskiej syrence”.  Tygryski wykonały godło Polski, mamy zaś wspaniałe białe i czerwone kwiaty.
             Podczas warsztatów odwiedziła nas również pani wicedyrektor Danuta Wieczorek, która pomagała w wycinaniu i układaniu kwiatowych bukietów. Bardzo dziękujemy pani Danusi oraz wszystkim rodzicom za przybycie i wspólnie spędzony czas, który był dla nas niezmiernie ważny. Dzieci miały okazję wziąć udział w zajęciach razem ze swoimi najbliższymi, a rodzice zobaczyli, jak wygląda nasze codzienne, przedszkolne życie. Mamy ogromną nadzieję, że niedługo spotkamy się na kolejnych warsztatach.

Marianna Szydłowska
                                                                                              Karolina Gątarz