Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Waplewie

ZAJĘCIA W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ: „Z KODOWANIEM ZA PAN BRAT”

Utworzono dnia 09.12.2019

ZAJĘCIA W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ:
„Z KODOWANIEM ZA PAN BRAT”

          W naszym przedszkolu rozwijane są kompetencje cyfrowe najmłodszych w ramach innowacji pedagogicznej „Z kodowaniem za pan brat”. Jest ona odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w Podstawie programowej wychowania przedszkolnego oraz opublikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020.
          Głównym celem wprowadzanej innowacji jest rozwijanie u dzieci kompetencji takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie i eksperymentowanie.
            Innowacja polega na prowadzeniu różnorodnych zajęć opartych na działaniach związanych z kodowaniem, programowaniem.  Podczas zajęć wykorzystywane są między innymi: mata do kodowania, kolorowe krążki, kubki, tablica multimedialna, mata multimedialna. Ostatnio nasze przedszkole wzbogaciło się o dodatkową i niezwykle ciekawą pomoc dydaktyczną, którą pokochały wszystkie przedszkolaki, a jest nią Ozobot Bit oraz drewniane puzzle do zabaw z nim. Dzieci bardzo lubią zajęcia z Ozobotem, nazwały go Adaś i z wielką niecierpliwością czekają na zajęcia z jego wykorzystaniem.
            Pierwsze zajęcia polegały na ułożeniu drogi dla Ozobota  przy pomocy drewnianych puzzli, nie było to łatwe zajęcie ponieważ trzeba było zwracać uwagę na kolorowe kody, które są wyznacznikiem zachowań naszego Adasia. Robot, po najechaniu na kod, wykonuje różne czynności: zmienia kierunek ruchu, świeci kolorowymi światłami, obraca się wokół własnej osi, zmienia prędkość ruchu i (co najbardziej podoba się przedszkolakom) tańczy. Na kolejnych zajęciach dzieci samodzielnie kodowały drogę robota za pomocą karty kodów. Jeśli trasa była zakodowana prawidłowo Ozobot dojechał do wyznaczonego punktu, którym tym razem był słoik miodu dla misia.
            Mamy ogromną nadzieję, że zabawy z kodowaniem przyniosą naszym przedszkolakom wymierne efekty, że nauczą się eksperymentować, szukać różnych rozwiązań stawianych przed nimi problemów, będą współpracować ze sobą oraz bezpiecznie, świadomie  i twórczo korzystać z nowoczesnych technologii.

                                                                                                                                                                        Agnieszka Waśk

ZAJĘCIA W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ: „Z KODOWANIEM ZA PAN BRAT”

Utworzono dnia 09.12.2019, 19:50