„Gimnastyka mózgu” - Czy można efektywnie „wyćwiczyć” mózg?

Utworzono dnia 20.03.2022

Z pewnością istnieją sposoby umożliwiające usprawnianie pracy naszego mózgu i efektywniejsze wykorzystywanie jego potencjału.

Umysł jest uważany za najbardziej skomplikowane „narzędzie” na świecie. Ponadto, w odróżnieniu od nawet wyspecjalizowanych sprzętów, pamięć naszego mózgu nigdy się nie zapełni.

Mózg, jeśli jest odpowiednio stymulowany, ma nieograniczoną moc. Jednym zdaniem - Im więcej się uczymy, tym jeszcze więcej jesteśmy w stanie się nauczyć.

Mózg rozrusza również np. rozwiązywanie krzyżówek, partyjka szachów, rozgrywka scrabble czy strategiczna gra komputerowa. Niepozorne gry planszowe także usprawniają myślenie. Warto również pamiętać o zdrowej diecie, odpowiednim nawodnieniu i dotlenieniu organizmu, dostatecznym czasie snu i wprowadzeniu aktywności fizycznej w życie codzienne.

Czy jest jednak możliwy skuteczny „trening” mózgu rozumiany dosłownie i w przenośni? A jeśli tak, to jak powinien wyglądać?

Jest wiele metod i teorii oferujących nam „trening mózgu”, ale czy one działają?

Nie mamy stuprocentowej pewności, a każdy kto chce się przekonać,  może poznać je i wypróbować sam.

Aby Wam to ułatwić, w ramach obchodów Światowego Tygodnia Wiedzy o Mózgu, oddziały I i II przygotowały jedną z propozycji.

Marta Kuca

„Gimnastyka mózgu” wg P. Dennisona