ROZWIJANIE KOMPETENCJI CYFROWYCH

Utworzono dnia 23.03.2022, 07:25

W styczniu i w lutym uczestnicy projektu rozwijali kompetencje cyfrowe.

Na lekcjach informatyki i zajęciach rozwijających kreatywność utrwalali wiadomości i umiejętności w zakresie właściwego korzystania z mediów oraz tworzenia treści cyfrowych. Dzięki temu dowiedzieli się, czym są „fake newsy” i skąd się biorą, samodzielnie tworzyli memy i awatary, prezentacje multimedialne oraz plakaty dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci, zasady netykiety oraz propozycje ciekawych form spędzania wolnego czasu. Poza tym rozwiązywali zagadki internetowe i poznawali nowe aplikacje.

Uczniowie oddziału IV i V, podczas zajęć z wychowawcami, realizowali projekt profilaktyczny Bezpieczni w sieci. Wychowawcy, przy pomocy Google Forms, przeprowadzili ankiety wśród uczniów związane z ich aktywnością internetową oraz ankiety wśród rodziców uczniów na temat zagrożeń występujących w sieci.

Przeprowadzono też dyskusję, która dotyczyła zjawiska hejtu w Internecie. Uczniowie próbowali wskazać przyczyny i konsekwencje hejtu dla odbiorcy i jego twórcy oraz sposoby radzenia sobie z zaistniałą sytuacją. Omówiono także zagadnienia związane z empatią. Uczniowie wyjaśnili to pojęcie oraz odegrali scenki, w których mieli okazać postawę empatyczną.